Artykuły

Zakopane. Witkacy w "Atmie"

Zakopiańska "Atma" w miniony poniedziałek zamieniła się w scenę teatralną. W ramach obchodów Roku Karola Szymanowskiego Muzeum Narodowe w Krakowie z Teatrem Witkacego przygotowało spektakl "Witkacy u Karola Szymanowskiego w Atmie".

W 1934 r. Karol Szymanowski zaprosił Stanisława Ignacego Witkiewicza do "Atmy" na muzykowanie. Witkacy w willi pojawił się tylko po to, by wręczyć przyjacielowi list wypowiadający przyjaźń i poinformować, że na spotkanie nie przybędzie.

Tym razem Witkacy również się nie zjawił. Przybyli za to jego bohaterowie. W willi - za sprawą aktorów Teatru Witkacego - bawili się goście, słychać były ożywione rozmowy, brzmiała muzyka wielkiego kompozytora. Publiczność - zgromadzona w ogrodzie przed willą - mogła podglądać Szymanowskiego i jego gości zaglądając przez okna, zerkając do altany, witając ich na ganku.

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Andrzej Dziuk. Wystąpili aktorzy zakopiańskiego teatru i gościnnie Łucja Czarnecka (sopran) oraz Marek Ciesielski (fortepian), wykonujący kompozycje Szymanowskiego. Na fortepianie swoje utwory grał także Jerzy Chruścinski, a towarzyszyli mu: Przemysław Sokół (trąbka), Max Kowalski (kontrabas), Adam Leśniak (perkusja). Nie zabrakło również kapeli góralskiej, a rolę gospodyni "Atmy" zagrała Joanna Suchowian.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji