Artykuły

Wieczór Conrada Drzewieckiego

W teatrze tańca odpowiada mi muzyka instrumentalna. Nie lubię słów. Z niepokojem oczekiwałem nowego dzieła Conrada Drzewieckiego, który tym razem sięgnął po pięć Pieśni Richarda Wagnera.

Zastanawiałem się jakich środków użyje Mistrz, by oddać długie wagnerowskie frazy, momentami nie do zatańczenia przecież. Przypomniałem sobie opowieści Antoniny Kaweckiej o przygotowaniach do "Tanhausera", do którego ruch układał Drzewiecki. I co zobaczyłem na premierze? Pośrodku sceny na wysięgniku stała monumentalna - niczym "drzewo mądrości" lub "drzewo życia" - Barbara Kubiak. Przejmujący śpiew, a wokół niej tańczące pary. Taniec wyzwolony, afabularny, czysty ruch. Kto zechce dopisywać do tańca opowiadania, niech to robi. Dla mnie najważniejsze są emocje, które przekazują tancerze.

Prapremierę poprzedziły trzy znane poznańskiej publiczności (tej starszej) balety Conrada Drzewieckiego. Adaggio na smyczki i organy Albinoniego nie straciło nic na znaczeniu. Ciągle urzeka swoją cielesnością, osobnością miłości. Rewelacyjny jest "Krzesany" Kilara.

Zespół baletowy Teatru Wielkiego zasłużył w tym układzie na wielkie brawa: z żywiołowością tańca i muzyki idzie w parze poziom techniczny. To wielka przyjemność oglądać energetyczny teatr tańca.

Najmniej emocji wzbudziła we mnie moja ulubiona "Pawana".

Może przyzwyczaiłem się, że na filmie (też Conrada Drzewieckiego) są zbliżenia, bohaterowie są bliżej widza.

Dla czytelników, którzy zadzwonią dzisiaj o godzinie 11 pod numer 86 94 191 mam jedno podwójne zaproszenie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji