Artykuły

Dłonie w roli głównej

W Podgórskim Teatrze Lalki i Aktora

Tym razem aktorzy podgórskiego "Parawanu" eksploatować będą własne dłonie. Nie boją się eksperymentować i by przyciągnąć uwagę młodego krakowskiego widza - wykorzystują nowatorskie techniki teatru lalkowego.

To już siódmy sezon zainagurowany przez Podgórski Teatr Lalki i Aktora "Parawan". Aktorzy z trupy opowiadali w niedzielę najmłodszym mieszkańcom Krakowa "O królewiczu co tkał dywany". Myślami wszyscy są przy premierze kolejnego spektaklu, zatytułowanego "O pięknej mieszczce i królu Kraku". Premiera - już w najbliższą niedzielę, 21 września, o godz. 12. Bohaterów tego przedstawienia grają dłonie aktorów. Reżyser spektaklu, Filip Budweil nazwał tę formę teatru lalkowego "dłonizmem".

W zanadrzu aktorzy mają już kolejną niespodziankę dla najmłodszych - "Janka Muzykanta", którego aktorami są lalki - rzeźby. Muzykę do spektaklu nagrają uczniowie ze Szkoły Muzycznej dla Niedowidzących i Niewidomych z ulicy Tynieckiej.

Najmłodszą scenę Krakowa, jedyną w prawobrzeżnej dzielnicy miasta - tworzy siedmioosobowy zespół aktorski, którego członkowie prezentują różne gatunki sztuki lalkarskiej. Zwyczajem "parawanowych" spektakli są spotkania aktorów z widzami, po spektaklach. Najmłodsi,a także ich rodzice mają okazję zaglądnąć za kulisy, wziąć do ręki lalki występujące w spektaklu, spróbować nimi poruszać, animować.

Parawan jest teatrem "w walizce". Gra zarówno w siedzibie - sali kina Wrzos przy ulicy Zamoyskiego 50, jak również wszędzie tam, dokąd zostanie zaproszony. Spektakle przygotowane przez "Parawan" obejrzało prawie 50 tys. widzów w kraju i za granicą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji