Artykuły

Obrazki z podróży

Satyryczne odbicie polskiej współczesności, jakie wyła­nia się ze sztuki Marka Pruchniewskiego pt. "Pielgrzymi", nie jest może głęboką analizą so­cjologiczną, ale trudno autorowi odmówić trafnych spostrzeżeń i celnych uogólnień. W zdezelowa­nym autobusie, zdążającym po Eu­ropie śladem cudów i miejsc świę­tych, siedzi reprezentacja sporej części naszego społeczeństwa, a we wzajemnych relacjach piel­grzymów odbijają się nie tylko osobiste fobie, ale i procesy zacho­dzące w kraju. I choć postacie ry­sowane są tylko konturem, to sprawna ręka Macieja Dejczera i wysiłek ekipy aktorskiej czynią z tych ludzi wyraziste i obdarzone temperamentem osobowości. Za­bieg stopniowego "odsłaniania" życiorysów i kompleksów, jakie wloką w tę podróż bohaterowie, dyskretnie zmienia poetykę spek­taklu z (prawie) groteskowej na (prawie) moralitet. W tym kon­tekście finałowe kazanie ojca Jac­ka nie razi patosem, dzięki szcze­rości jaką z tej postaci wykrzesał Cezary Kosiński. Bo jest jakaś ra­cja w tym, co mówi cierpliwy za­konnik do skłóconej i umordowa­nej pielgrzymki: tacy jesteśmy.

Na co dzień podzieleni, ale prze­cież coś nas łączy.

Spektakl zrealizowany w Te­atrze TVP, to ciąg "obrazków z po­dróży" w kapitalnym skrócie uka­zujący typowe zachowania i śmiesznostki wspólnego bytowa­nia uczestników podróży. Więk­szość sytuacji zbudowana jest na zasadzie różnic racji i reakcji, każde bowiem zdanie, nawet nie­winne, wygłoszone przez jednego pielgrzyma, rodzi protest drugiego. To jest śmieszne, nawet złośliwe, ale autor i reżyser wystrzegają się, z dobrym skutkiem, szyderstwa czy pouczania. I okazuje się, że bez jadu też można nieźle przyłożyć narodowym wadom, a każdy widz przyzna, że ktoś w tym autokarze jakoś go przypomina.

Przedstawienie, choć złożone z fragmentów relacji, jest spójne, a przy tym udanie zbliża się w me­todzie rejestracji do paradokumentu. Aktorzy wykorzystują zaś swój czas bez zarzutu. Edyta Jungowska, Kinga Preis, Halina Wy­rodek, Witold Dębicki, Szymon Kuśmider i inni sprawiają, że "Pielgrzymów" ogląda się z zacie­kawieniem, a przede wszystkim - nie bez refleksji!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji