Artykuły

Warszawa. Widowisko w 200-lecie utworzenia Księstwa Warszawskiego

Droga do jego powstania wiodła przez pola bitewne Europy, zawiłe ścieżki dyplomacji, a nawet - jak głosi legenda - przez alkowę hrabiny Marii Walewskiej. A działo się to przed dwoma wiekami. Przemarszem ułanów, koncertem poezji Niemcewicza i pokazem sztucznych ogni stolica uczci 200. rocznicę utworzenia Księstwa Warszawskiego.

- Prezydent Warszawy zaprasza w sobotę na największą imprezę plenerową w stolicy - mówi Janusz Józefowicz, autor scenariusza i reżyser widowiska. - Po raz pierwszy z takim rozmachem świętować będziemy to ważne wydarzenie.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 17 na placu Piłsudskiego, który stanie się tego popołudnia miejscem zbiórki kawalerzystów, ułanów oraz piechoty Księstwa Warszawskiego w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu. Po wprowadzających w nastrój epoki pokazach musztry orkiestry wojskowej i kawalerii zakończonych odtańczeniem kadryla Janusz Józefowicz w mundurze oficera wojsk napoleońskich konno poprowadzi Traktem Królewskim paradne oddziały do Łazienek Królewskich.

Tutaj od godz. 18.30 na widzów czekać będą kolejne atrakcje. Można będzie m.in. podziwiać występy zespołów tanecznych i wokalnych w repertuarze historycznym, pokazy kaskaderskie kawalerzystów na hipodromie. W Teatrze Na Wyspie wszyscy chętni zaśpiewają w turnieju karaoke pieśni patriotyczne.

Zainteresowani historią będą mogli zaopatrzyć się w wydany z okazji rocznicy, a dotowany przez Urząd Miasta, numer specjalny magazynu "Mówią wieki". - Księstwo Warszawskie odegrało nader ważną rolę w dziejach naszego narodu - mówi dr Jarosław Krawczyk, redaktor naczelny pisma. - Było kagankiem, w którym palił się ogień polskiego patriotyzmu.

Po lekturze, która uzupełni naszą wiedzę historyczną, warto zaczekać do godz. 22 na kulminacyjne wydarzenie wieczoru. Będzie nim oparty na "Śpiewach historycznych" Juliana Ursyna Niemcewicza koncert na Agrykoli. Występującym na scenie solistom i aktorom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Janusza Stokłosy oraz chór Opery Narodowej pod kierunkiem Bogdana Goli. W tle - filmy i animacje komputerowe przedstawiające sceny z epoki.

- Utrzymując uroczysty charakter koncertu, chcemy odejść od formuły nużących akademii narodowych - mówi Janusz Stokłosa, twórca oprawy muzycznej spektaklu. - W tym celu wprowadzimy do przedstawienia dodatkowe, chwilami nawet frywolne, elementy. Ułani wszak nie byli święci.

Janusz Józefowicz uchyla rąbka tajemnicy finału imprezy: - Przed sceną postawimy pomnik Napoleona wg projektu Piotra Michałowicza. Koncert zakończy odśpiewanie hymnu i pokaz sztucznych ogni (ok. godz. 23.30).

Plac Piłsudskiego, Trakt Królewski, Łazienki, Agrykola, 7.07, godz. 17, wstęp woln.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji