Artykuły

Olsztyn. Studentka wyśpiewała główną nagrodę na Zamku

Anna Sokołowska, studentka wokalistyki z Warszawy, zdobyła główną nagrodę tegorocznego konkursu "Śpiewajmy poezję". Wydarzeniem spotkań był spektakl "Halucynacje" według utworów Grzegorza Ciechowskiego.

To już po raz 34 na dziedzińcu olsztyńskiego zamku zabrzmiała muzyka i poetyckie strofy. Tym razem w konkursie zmierzyło się 17 młodych uczestników, w większości dziewczyny, choć znalazło się pięciu chłopaków śpiewających wiersze. Obawy, że poziom konkursu będzie niski, bo do eliminacji stanęło zaledwie 30 osób, okazały się nieuzasadnione. Niemal wszystkich wykonawców słuchało się z przyjemnością. Nie tylko radzili sobie z interpretacją tekstów, ale i z muzyczną stroną piosenek. Bywało nawet, że śpiewanie poezji zmieniało się w wokalny albo aktorski popis, w którym treść schodziła na daleki plan.

Jury, w którym zasiadali Katarzyna Groniec, Krystyna Gucewicz, Grzegorz Turnau, Mirosław Siedler i Jan Wołek, miało jednak naprawdę trudne zadanie, by wybrać najlepszych. Ostatecznie główną nagrodę im. Agnieszki Osieckiej dla najwybitniejszej indywidualności 34. Spotkań Zamkowych zdobyła Anna Sokołowska z Warszawy. Co ciekawe, nagrodę zapewniły jej dwie piosenki właśnie Agnieszki Osieckiej: "Jak pięknie jest umierać między gołębiami" i "Dobra pogoda na szczęście". Laureatką I nagrody Spotkań Zamkowych została 16-letnia Alicja Pyziak z Bielawy, która zaśpiewała "Sonet IX" Williama Szekspira do muzyki, którą sama skomponowała. Drugie miejsce zajęła Malwina Koteluk, 21-letnia studentka medioznawstwa, a trzecie 17-letnia Emilia Goszczycka. Sędziowie przyznali też cztery wyróżnienia. Otrzymali je najmłodsza uczestniczka konkursu - 14-letnia Eliza Banasik z Gdańska - oraz Aleksandra Krysian, Wojciech Makowski i Aleksandra Kwiatkowska.

Spotkaniom Zamkowym tradycyjnie towarzyszą koncerty, w których występują największe gwiazdy poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej. Pierwszego dnia Grzegorz Turnau wykonywał utwory Marka Grechuty, zaś podczas finałowej gali artyści zaprezentowali spektakl "Halucynacje" wg poezji Grzegorza Ciechowskiego przygotowany specjalnie na tegoroczne Spotkania. Swoje interpretacje tekstów Obywatela GC często bardzo różniące się od oryginału przedstawili m.in. Katarzyna Groniec, Natalia Grosiak, Mariusz Kiljan, Magda Kumorek, Grzegorz Turnau. Piosenki były przeplatane anegdotkami z życia Ciechowskiego, które opowiadał przyjaciel poety, Jan Wołek.

Jednak mnie najciekawszą prezentacją wydał się spektakl Marii Peszek "miasto mania na żywo". Aktorka okazała się charyzmatyczną wokalistką, a zamkowe mury świetnym miejscem akcji dla opowieści miejskiej dziewczyny. Czy jednak teksty Peszkówny to poezja? Na ten temat zdania wśród publiczności były podzielone. Niektórzy - było ich jednak niewielu - zdegustowani opuścili dziedziniec przed końcem koncertu, szepcząc pod nosem. Większość jednak jak zahipnotyzowana słuchała do końca. Moim zdaniem to nie tylko poezja, ale kwintesencja poezji śpiewanej - doskonałe połączenie tekstu i muzyki, gdzie obie te sprawy się równoważą i uzupełniają.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji