Artykuły

Warszawa. Inauguracja Ogrodów Muzycznych

Ten festiwal miał być okazją do wakacyjnych spotkań przy muzyce. Przerodził się w letnią filharmonię, bo gdy w lipcu stołeczne sale koncertowe i teatralne nie oferują warszawiakom żadnych atrakcji, dziedziniec Zamku Królewskiego staje się miejscem najciekawszych wydarzeń.

Siódma edycja festiwalu Ogrody Muzyczne rozpoczyna się z niespotykanym w poprzednich latach rozmachem. W sobotę wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, którą poprowadzi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Kazimierz Kord. Zagraniczną gwiazdą będzie japońska skrzypaczka Maki Itoi od ponad dziesięciu lat mieszkająca w Europie. Zagra I koncert skrzypcowy Szymanowskiego oraz "Tzigane" Ravela. W programie jest też m.in. wielki przebój orkiestrowy "Bolero" Ravela. A po koncercie będzie można obejrzeć polsko-brytyjski film "Pieśń o nocy" o Karolu Szymanowskim.

W niedzielę rusza operowy cykl Ogrodów Muzycznych. Na jego inaugurację wybrano telewizyjną wersję "Halki" Moniuszki. Jest to spektakl, który w 1995 roku dla warszawskiego Teatru Wielkiego przygotowała Maria Fołtyn, a w rolach głównych wystąpiła para ukraińskich śpiewaków: Tatiana Zacharczuk i Władimir Kuzmienko.

Motywem przewodnim festiwalu jest hasło: "Wielkie damy, wielkie głosy", bo tegoroczna edycja imprezy poświęcona została najwybitniejszym primadonnom XX wieku. Nie mogło zatem zabraknąć portretu legendarnej Marii Callas (4.07) czy Cecilii Bartoli (18.07). W czwartek wieczór specjalny pt. "60 lat polskiej animacji", który poprowadzi Tomasz Raczek.

Ponadto w tym roku w środowe poranki Ogrody Muzyczne przygotowały atrakcje dla dzieci (...).

Koncerty i projekcje rozpoczynają się na dziedzińcu Zamku Królewskiego o godz. 19.30, dla publiczności jest on otwarty od 18.30, wstęp wolny, na wieczór inauguracyjny zaproszenia do odbioru w kasie Zamku Królewskiego.

W tym tygodniu

30 czerwca - inauguracja festiwalu: koncert symfoniczny oraz film "Pieśń o nocy"

1 lipca - Stanisław Moniuszko "Halka", Opera Narodowa i TVP

4 lipca - "Boska Maria Callas. Portret", film

5 lipca - "60 lat polskiej animacji", wieczór filmowy z udziałem orkiestry Filharmonii Łódzkiej

Jacek Marczyński

***

Piotruś z wilkiem mieszkają w zamku

Bohaterowie filmowej baśni do muzyki Sergiusza Prokofiewa podbili już serca publiczności na światowych festiwalach animacji. Od środy na dziedzińcu Zamku Królewskiego będą oceniani okiem dzieci - najsurowszych, bo nigdy niekryjących prawdziwych emocji widzów

Praca nad 33-minutowym filmem "Piotruś i wilk" trwała ponad osiem miesięcy. W tym czasie nad jego oprawą wizualną i muzyczną pracowało w sumie 200 osób. Ogromny wysiłek opłacił się, o czym świadczy uzna nie krytyków. Czy ich opinie będą zgodne z ocenami dzieci? - można będzie się o tym samemu przekonać podczas Dziecięcych Ogrodów Muzycznych.

Projekcja polsko-angielskiej baśni na dziedzińcu Zamku Królewskiego to niejedyna atrakcja dla młodych widzów przygotowana na każdą środę przez festiwal Ogrody Muzyczne. - Zaraz po pokazie odbędą się tutaj warsztaty muzyczne. Podczas spotkania muzycy wykonają fragmenty z filmu, ilustrujące ekranowe postaci, a dzieci będą mieć za zadanie rozpoznać, kto jest kim - mówi Łukasz Strusiński z Fundacji Ogrody Muzyczne. Ta część widzów, która bierze udział w akcji "Lato wmieście", może także wziąć udział w zajęciach plastycznych. - Na rozstawionych na placu ogromnych kartonach dzieci będą przygotowywać prace inspirowane animacją - mówi Strusiński.

W programie Dziecięcych Ogrodów Muzycznych jest również zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc trzeba się na nie wcześniej zapisać, np. u koordynatorów dzielnicowych "Lata w mieście". Informacje na stronie www.um.warszawa.pl/lato2007/.

aba

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji