Artykuły

Łódź. "Brzydal" Mayenburga wg Wiśniewskiego w nowym sezonie

Rozpoczynają się wakacje, ale nie dla wszystkich. W łódzkim Teatrze im. Jaracza Grzegorz Wiśniewski [na zdjęciu] zaczął próby do najnowszej premiery. Odbędzie się ona u progu nowego sezonu, 8 września, a realizowana jest dla Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. I będzie to prapremiera światowa.

Na warsztat wzięto "Brzydala"- nową sztukę Mariusa von Mayenburga - jednego z najważniejszych współczesnych dramaturgów niemieckich. Wiśniewski obsadę skompletował gwiazdorską. W trzech rolach kobiecych zobaczymy aktorkę jedną, ale jaką: tegoroczną laureatkę Złotej Maski za najlepszą kreację aktorską - Barbarę Marszałek (artystka jest już kolekcjonerką Złotych Masek: ma trzy). Męskie role, których napisanych jest pięć, gra trzech aktorów - po dwie Mariusz Ostrowski i Mariusz Saniternik, a w tytułowego Brzydala wcieli się Mariusz Siudziński.

,Brzydal" jest sarkastyczną groteską porażającą siłą uniwersalizmu i chłodem zdystansowanego obserwatora otaczającego nas świata. Mayenburg stawia tu pytania o granice manipulacji, której jesteśmy poddawani niemal na każdym kroku. Ideały, wymogi stawiane przez modę, reklamę i mass media - głównych kreatorów naszej świadomości - ograniczają swobodę współczesnej jednostki, a wolny wybór - w rzeczywistości nastawionej na ciągły postęp i nowości rynkowe - zdaje się być tylko ułudą. Chociaż samodzielne myślenie teoretycznie pozostaje wartością bezwzględną, schematyzacja poglądów i terror wizerunku bierze górę nad indywidualnością. Świat szaleje, a my z nim. Tylko, że świat "sobie" będzie, a dokąd my zmierzamy?

Fabuła jest prowadzona wartko, budowa tekstu prowokuje do intrygującej inscenizacji, a sam zabieg dramaturga, wymagający grania podwójnych, a nawet potrójnych ról przez jednego aktora sprzyja mnożeniu komplikacji i tropów interpretacyjnych.

Pewnego dnia tytułowy bohater, wybitny naukowiec, dowiaduje się od szefa, że nie będzie promował swego wynalazku. Powodem, jak twierdzą współpracownicy, a także żona jest jego "brzydka twarz"... Czy można ją poprawić? Czy inteligencja i wiedza mogą zostać pokonane? Być, czy mieć?

Nieprawdopodobne, absurdalne i śmieszne sytuacje postępują w niesamowitym tempie, prowadząc do zaskakującego zakończenia.

"Brzydal" będzie grany w przekładzie Michała Ratyńskiego, scenografię projektuje reżyser.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji