Artykuły

Poznań. Zaułek Krystyny Feldman we wrześniu

Niewielka uliczka za Teatrem Nowym [na zdjęciu] otrzyma imię Krystyny Feldman dopiero w połowie września. Zapowiadana na dzisiaj uroczystość nie odbędzie się. - Chcemy połączyć nadanie imienia uliczce z inauguracją kolejnego sezonu scenicznego - tłumaczy się dyrekcja Teatru Nowego.

Wiadomość o śmierci Krystyny Feldman obiegła Poznań 25 stycznia 2007 roku. Znana z wielu wspaniałych kreacji filmowych i teatralnych aktorka zmarła w swoim mieszkaniu na Ratajach. Poznaniacy byli w szoku.

Kilka dni po pogrzebie aktorki pojawiły się pierwsze pomysły na uhonorowanie Krystyny Feldman. W Poznaniu ma powstać pomnik upamiętniający aktorkę, jednak stosownej uchwały w tej sprawie nie podjęła jeszcze poznańska Rada Miasta. Okazało się, że najbardziej realne jest nadanie imienia Krystyny Feldman ulicy w Poznaniu.

Krystyna Feldma, wybitna aktorka, była nazywana "aniołem". I trzeba naprawdę anielskiej cierpliwości by doczekać, aż miejscy urzędnicy zrobią coś dla uhonorowania tej osobistości, która rozsławiała Poznań. Niestety właśnie okazało się, że kolejny termin upamiętnienia został zmieniony!

W marcu poznańscy radni zdecydowali o nadaniu imienia Krystyny Feldman niewielkiej uliczce znajdującej się za Teatrem Nowym, prowadzącej od Sceny Nowej i Trzeciej Sceny Teatru do ulicy Krasińskiego. Początkowo planowano, że uroczyste nazwanie zaułka imieniem Krystyny Feldman odbędzie się 27 marca w Międzynarodowym Dniu Teatru. Niestety ze względu na skomplikowane procedury administracyjne nadanie zaułkowi imienia w dwa miesiące po śmierci aktorki okazało się niemożliwe. Dwa tygodnie temu jako realną datę przyjęto 29 czerwca, czyli przypadający dzisiaj dzień imienin patronów Poznania - Piotra i Pawła.

Taki termin zaproponowało miasto. Pisaliśmy o tym w artykule Pamięć o Krystynie Feldman. - Jest realne, że właśnie tego dnia odbędzie się uroczyste otwarcie zaułka. To bardzo dobra data. Szczegóły uroczystości musimy dogadać z Teatrem Nowym - zapowiadał dwa tygodnie temu w rozmowie z tuTej.pl Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki poznańskiej Rady Miasta.

Nadanie zaułkowi imienia wybitnej poznańskiej aktorki zostało pozytywnie zaopiniowane przez Komisję ds. Nazewnictwa ulic działającą przy poznańskim Geopozie. - Od strony nazewniczej nie ma żadnych przeciwskazań. Sprawa z formalno-prawnego punktu widzenia jest już klepnięta - zapewnia Jarosław Zawadzki z Geopozu.

Tymczasem miejscy urzędnicy w porozumieniu z dyrekcją Teatru Nowego ustalili, że 29 czerwca czyli przypadające dzisiaj święto "Imieniny Poznania" jest nieodpowiednim dniem na oficjalne nadanie imienia Krystyny Feldman uliczce. - Doszliśmy do wniosku, że jest już po sezonie teatralnym i zaczęły się wakacje. Dlatego uznaliśmy, że najlepszym terminem na organizację takich uroczystości jest połowa września, czyli inauguracja nowego sezonu tetralnego. Niewykluczone, że uroczystośc połączymy ze spektaklem wystawianym na Trzeciej Scenie Teatru Nowego - mówi Andrzej Hamerski, z działu Public Relations Teatru Nowego w Poznaniu.

Tabliczki z napisem "Zaułek Krystyny Feldman" zawisną więc za Teatrem Nowym dopiero we wrześniu. Miasto Poznań upamiętni więc swoją wybitną obywatelkę ponad siedem miesięcy po jej śmierci. Tempo godne odnotowania!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji