Artykuły

Katowice. Wkrótce międzynarodowy LOT

Tegoroczny LOT, rozpoczynający się 9 lipca, będzie miał charakter międzynarodowy. Do kolejnej, 9. edycji, organizatorzy zaprosili zespoły teatralne i muzyczne z Polski oraz z krajów europejskich, które są zainspirowane motywami obecnymi w kulturze basenu Morza Śródziemnego. W przedstawieniach sięgają do symboliki, motywów i form, które są stale obecne w kulturze europejskiej.

Głównym motywem festiwalu jest cyrk - commedia dell'arte - groteska. Międzynarodową część LOTu otwiera przedstawienie wywodzące się z tradycji sztuki cyrkowej oraz klaunady - "Tesoro" weneckiego Arcipelago Circo Teatro (6.07, godz. 22.00). Zobaczymy też praski teatr Buchty a loutky, słowacki Teatro Tatro oraz Compagnie Jérôme Thomas i Compagnie Jo Bithume z Francji. Artyści opowiadają historie, posługując się zrozumiałym dla każdego gestem, ruchem, rekwizytami i minimum słów. Cyrk, commedia dell'arte i groteska poruszają emocje widza, co powoduje, że artyści i publiczność, nawet gdy pochodzą z innych krajów, łatwo nawiązują wspólny język. Estetyka, w jakiej poruszają się artyści, nawiązuje do wędrownych grup teatralnych, ale jest jak najbardziej współczesna.

Rodzimą scenę na LOTcie będą reprezentować: Teatr Kto (Kraków), Teatr Ludowy z Krakowa, Teatr Montownia (Warszawa) i katowicki Korez.

W tym roku pojawiła się też nowość w programie Letniej Grządki Teatralnej. Oprócz spektakli dla dzieci i młodzieży, grządka poszerzyła się o warsztaty. Chętni będą mogli wziąć udział w zajęciach teatralnych, plastycznych, z pantomimy i rękodzieła.

Dużą rolę w LOTcie odgrywa muzyka. Każdy z zaproszonych artystów jest uznanym muzykiem, pochodzi z innego kraju, gra na innym instrumencie. 7 lipca zaprezentuje się wybitna pianistka i kompozytorka Geri Allen. Jedna z wielkich dam amerykańskiej muzyki wystąpi w kwintecie z udziałem znakomitej wokalistki Carmen Lundy i stepującego broadwayowskiego tancerza Maurice Chestnuta. Następnego dnia odbędzie się koncert Davida Krakauera & Klezmer Madness. Krakauer, pomimo że uznawany jest za klezmerskiego klarnecistę, to sam nie chce być kojarzonym wyłącznie z tradycyjną muzyką żydowską. Mówi o tym tak: "Nie chcę grać muzyki dla twojej babci, chyba, że babcia lubi remiksowane pieśni Chasydów, klezmerskie hołdy dla Jamesa Browna oraz hałaśliwą bitwę rozgrywającą się na jej oczach o powtórnie odkrytą żydowską tożsamość." Zapewne z tych powodów w muzycznym środowisku Nowego Jorku określa się go jako "kosmitę" i proroka klarnetu. Być może bierze się to z jego zamiłowania do konfrontacji tradycyjnej klezmerki z wszelkimi aktualnymi nurtami muzyki, w tym gramofonowo-samplowaną rebelią klubową, jazzem, rockiem, funkiem i hip-hopem.

28 sierpnia wystąpi Renaud Garcia-Fons. Kontrabasista sprawnie łączy różnorodne techniki wykonawcze, improwizację oraz ekspresyjne kompozycje inspirowane śródziemnomorskim folklorem. Muzykowi będą towarzyszyć Kiko Ruiz na gitarze flamenco i Negrito Trasante na perkusji. (na podst. materiałów organizatora)

Na zdjęciu: "Tybet. Co ukrywa czerwona skrzynia?", Buchty a Loutky, Praga, Czechy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji