Artykuły

Elblag. Próby do Andersena w Dramatycznym

W elbląskim Teatrze Dramatyczny trwają próby do "Calineczki". Jak zapewnia reżyser spektaklu Andrzej Ozga [na zdjęciu], będzie to opowieść baśniowa, ale i nowoczesna. Premiera planowana jest na październik.

Baśniowo i nowocześnie

W elbląskim Teatrze Dramatyczny trwają próby do "Calineczki". Jak zapewnia reżyser spektaklu Andrzej Ozga, będzie to opowieść baśniowa, ale i nowoczesna. Premiera planowana jest na październik.

"Calineczkę" Hansa Christiana Andersena znają i duzi, i mali. To opowieść o maleńkiej dziewczynce, nie większej od ludzkiego kciuka, która narodziła się z ziarna zasianego przez bezdzietną kobietę. Calineczka poznaje świat zwierząt, podróżując wbrew własnej woli. Porywa ją ropucha, chrabąszcz, potem trafia do polnej myszki. Wszystkie zwierzątka chcą ją wyswatać. W końcu Calineczka znajduje prawdziwą miłość.

- To baśniowa opowieść, którą chcemy zaprezentować elbląskiemu widzowi, dodając trochę nowoczesności - mówi Andrzej Ozga, reżyser spektaklu i współautor adaptacji (drugi autor to Marek Bartkowicz). - Mamy przecież XXI wiek. Nasza "Calineczka" będzie więc różnić się od innych inscenizacji.

Jak przyznaje Andrzej Ozga, na tę baśń zdecydował się po obejrzeniu filmu "Korporacja".

- Tam przedstawione są komórki odpowiedzialne za opanowanie małego klienta - wyjaśnia. - Dzieci są bombardowane reklamami, stylami, np. Barbie. W swoim spektaklu chcę pokazać, że mieć znaczy dużo mniej niż być. W "Calineczce" jest również mowa o dojrzewaniu - dodaje reżyser. - Wszyscy chcą na małej dziewczynce wywrzeć swoje piętno, ale ona dojrzewa i nabiera własnego charakteru.

Elbląska "Calineczka" ma być spektaklem familijnym. Zostanie opatrzona piosenkami, do których muzykę skomponował Tomasz Bajerski (jego hity muzyczne widzowie mogli poznać dzięki spektaklom "O dwóch takich, co ukradli księżyc" czy "Tajemniczy ogród"). Autorką scenografii jest Sabina Bicz-Szurmiej. Jej pomysł nawiązuje do estetyki snu. Zarówno kostiumy, jak i dekoracja zapowiadają się bardzo interesująco. Przygotowywane jest na przykład dwumetrowej wysokości krzesło, by pokazać rozmiar "prawie naturalny" - myszki.

Choreografią zajął się Ryszard Olesiński, wykładowca w Warszawskiej Akademii Teatralnej, specjalista od plastyki ruchu.

W spektaklu zobaczymy aktorów: Monikę Andrzejewską (Calineczka), Martę Masłowską (Żaba, Chrabąszcz, Ślimaczyca), Tomasza Czajkę (Kret), Tomasza Muszyńskiego (Chrabąszcz, Ślimak I), Marcina Tomasika (Motyl) oraz nowe twarze: Annę Kurczynę (Mysz) i Tomasza Kobielę (Syn Żaby, Tata Chrabąszcz, Ślimak II).

Premiera spektaklu, która rozpocznie sezon artystyczny 2007/2008 w elbląskim teatrze, planowana jest na 7 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji