Artykuły

Poznań. Premiery na Malcie

Na poznańskim festiwalu nie mogło zabraknąć miejscowych teatrów. Choć szukają inspiracji także w innych miejscach, ich korzenie wywodzą się właśnie stąd.

Spektakl "Apokalypsa" [na zdjęciu] Polskiego Teatru Tańca powstał pod czujnym okiem reżyser i choreograf Karine Saporta. Do swojego projektu wybrała ośmiu tancerzy z zespołu Ewy Wycichowskiej. Mówi, że chciała pokazać rodzinę, która budząc się co rano, wpisuje się w ciąg powtarzalnych gestów i rytuałów. - Mój spektakl opowiada historię bardzo przeciętną i banalną - zdradza Saporta. Artystka jest jedną z największych gwiazd francuskiego tańca współczesnego, profesorem na Wydziale Sztuki i Muzyki Uniwersytetu w Evry, szefem programowym spektakli choreograficznych na festiwalu w Avignon. W pracy choreograficznej i pedagogicznej przywiązuje ogromną wagę do improwizacji. Poznańska publiczność oglądała ją w autorskim spektaklu "Preferences" podczas zeszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca towarzyszącego VII Biennale Tańca Współczesnego.

Aż dwie premiery zaprezentują artyści z Teatru Porywacze Ciał. Zespół istnieje od 15 lat i ma w swoim dorobku 16 autorskich spektakli, pokazywanych m.in. podczas ubiegłych edycji festiwalu Malta. Tym razem Porywacze zapraszają widzów na zieloną trawkę do parku Tysiąclecia. Obsada spektaklu zatytułowanego "Manna" będzie tam szukała manny z nieba. O czym opowiedzą w spektaklu "OUN"? O Obwodowym Układzie Nerwowym, znanym z lekcji biologii...

Nie mniej tajemniczo brzmi zapowiedź premiery Teatru Usta Usta-Republika. W spektaklu "Doktor F, czyli 777" Wojciech Wiński snuje wizje apokaliptyczne. Inspiracją jest zbliżająca się data 7.07.2007 roku. - Czy koniec świata jest bliski, czy siódemki są raczej zwiastunem szczęścia - pytają twórcy spektaklu. Ich odpowiedzi pewnie znowu nas zaskoczą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji