Artykuły

Gdynia. Zorba i Casanova na Scenie Letniej w Orłowie

Na plaży w Orłowie wkrótce wyrośnie rozgrzane słońcem greckie miasteczko z dzwonnicą. Biało-błękitne budowle to scenografia do spektaklu "Zorba" [na zdjęciu]. 6 lipca rusza Scena Letnia, jedyna w Polsce scena teatralna, gdzie widzowie oglądają spektakle na plaży, przy akompaniamencie szumu morza.

A że scena pod gołym niebem - aktorzy grają, jeśli nie pada. Dlatego zapewne dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni Jacek Bunsch znów dzień będzie zaczynał od prognozy pogody.

Tymczasem tańczącego Zorbę (w tej roli Dariusz Siastacz) wkrótce przegoni uwodzicielski Casanova (Piotr Michalski). 20 lipca czeka nas bowiem premiera sztuki "Casanova".

- To ideał męskiej urody, najpopularniejszy kochanek. Budził skrajne emocje, nikomu nie był obojętny. Zwłaszcza kobietom... - zapewnia reżyser spektaklu Jacek Bunsch. - W tej postaci jest ogromna sprzeczność, z jednej strony Casanova to libertyn, uwodziciel, awanturnik, z drugiej - świetny pisarz i człowiek wykonujący tajne misje dyplomatyczne na zlecenie możnych współczesnego świata. Ale także mason. Kawaler Giacomo Casanova żył naprawdę, a XVIII-wieczna Europa nie miała przed nim tajemnic. Pełne przygód życie opisał w swoich "Pamiętnikach". W magiczną podróż w ten barwny, pulsujący emocjami świat zabiorą widzów tajemnicze postacie rodem z weneckiego karnawału.

Tego lata czeka nas miesiąc włoski. Oprócz spektakli, zaplanowano wystawy plastyczne, takie jak "Commedia dell'arte" w scenografii polskiej, czyli fascynujący świat Colombiny i Pierotta. Eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów Jana Polewki i Aliny Afanasjew. Będzie też widowiskowy pokaz kostiumów teatralnych wybitnej scenograf Monici Raponir, przywiezionych specjalnie z włoskich teatrów.

Jak co roku, odbędą się też warsztaty. Miesiąc włoski zakończy parada. Inne atrakcje to: koncerty i wieczory przy muzyce, degustacja włoskiej kuchni i jarmark włoski. Oczywiście, zaplanowano też Festiwal Rytmu i Ognia - FROG.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji