Artykuły

Toruń. Toczyska i Kusiewicz w Piernikowej Alei Gwiazd

Wybitni śpiewacy: Stefania Toczyska (na zdjęciu) i Jan Kusiewicz odsłonili w sobotę wieczorem swe autografy na toruńskiej Piernikowej Alei Gwiazd. Ozdobne płyty, upamiętniające osoby związane z miastem, zdobią chodnik przed Dworem Artusa w Toruniu.

W alei honorowane są postaci związane z miastem, które swoją działalnością zyskały rozgłos ponadlokalny. Autografy wyróżnionych osób wpisane są w ozdobne płyty mające kształt najpopularniejszych toruńskich pierników - katarzynek - powiedział Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Podpisy śpiewaków przedłużyły aleję, na której widnieją już autografy Grażyny Szapołowskiej i Aleksandra Wolszczana, Małgorzaty Kożuchowskiej i Bogusława Lindy, Reginy Smendzianki i Leszka Balcerowicza oraz Janusza L. Wiśniewskiego i zespołu Republika.

Stefania Toczyska (mezzosopran) jest gwiazdą scen operowych świata. Urodziła się w Grudziądzu ale to właśnie w toruńskiej średniej szkole muzycznej, do której dojeżdżała z rodzinnego miasta, zaczęło się jej spotkanie z muzyką klasyczną. Debiutowała w 1972 w Operze Bałtyckiej partią Jadwigi w "Strasznym dworze" Moniuszki, a międzynarodową karierę zapoczątkowała w 1977 r. kreacją Amneris w "Aidzie" Verdiego na scenie w Bazylei. Występuje na stałe w wiedeńskiej Staatsoper, ale śpiewała m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent

Garden w Londynie, Teatro San Carlo w Lizbonie, Deutsche Oper w Berlinie, Operze Paryskiej, w teatrach operowych Hamburga, Rzymu, Genewy, Zurychu i San Francisco. Mieszka na stałe w Wiedniu, ale zawsze chętnie przyjmuje zaproszenia scen polskich.

Jan Kusiewicz (tenor), jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych, pochodzi z Torunia, gdzie mieszkał i uczył się do wybuchu II wojny światowej. Jako pierwszy jego talent rozpoznał organista z katedry śś. Janów w Toruniu Bronisław Rutkowski i właśnie w tym kościele torunianie mogli Kusiewicza słuchać przez lata.

W latach wojny artysta został aresztowany w Toruniu przez gestapo i przewieziony do obozu w Stutthoffie, gdzie cudem uniknął śmierci. Gdy wygrał przesłuchania do tworzonego w Gdańsku Studia Operowego, przeniósł się na stałe do Trójmiasta i

tam, w krótkim czasie, stał się pierwszym tenorem Opery Bałtyckiej. Wielki rozgłos przyniosła mu rola Jana Kiepury w filmie "Pamiętnik pani Hanki".

Na artystyczną emeryturę Jan Kusiewicz odszedł 30 lat temu w pełni sił twórczych, gdyż chciał, aby pamiętano go z najlepszej strony. W tym roku kończy 85 lat, a miejsce w Piernikowej Alei jest prezentem na jego jubileusz.

Dopełnieniem sobotniej uroczystości będzie w niedzielę spektakl plenerowy, w fosie zamkowej przy Dworze Mieszczańskim, opery "Trubadur" Giuseppe Verdiego, przygotowany przez bydgoską Operą Nova. Główną partię cyganki Azuceny zaśpiewa sama Stefania Toczyska, laureatka Piernikowej Alei Gwiazd.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji