Artykuły

Po trzydziestu latach przestaje być bezimienny

Sobotni koncert zatytułowany "Nie ma jak pompa" miał z jednej strony przybliżyć elblążanom sylwetkę Aleksandra Sewruka, z drugiej zaś pokazać fragmenty ostatnich dokonań elbląskiego teatru. I tak zgromadzeni w teatrze widzowie mieli okazję obejrzeć m.in. fragmenty spektakli z repertuaru Teatru Dramatycznego w Elblągu, z rolami, w które swego czasu wcielał się także Aleksander Sewruk - pisze Jarosław Grabarczyk w Dzienniku Elbląskim.

Dzień 16 czerwca 2007 roku zapisał się jako kolejna ważna data w historii Teatru Dramatycznego w Elblągu. Właśnie tego dnia placówka uroczyście obrała za swojego patrona Aleksandra Sewruka. I chociaż uroczyste nadanie teatrowi imienia tego znakomitego i zasłużonego nie tylko dla elbląskiej sceny aktora, reżysera i dyrektora zaplanowane jest dopiero na jesień, to jednak z okazji tej radosnej nowiny w teatrze świętowano już w minioną sobotę. Honorowymi gośćmi spotkania były Lucyna Sewruk-Sadownik, wnuczka patrona elbląskiego teatru i jej córka Aleksandra.

Sobotni koncert zatytułowany "Nie ma jak pompa" miał z jednej strony przybliżyć elblążanom sylwetkę Aleksandra Sewruka, z drugiej zaś pokazać fragmenty ostatnich dokonań elbląskiego teatru. I tak zgromadzeni w teatrze widzowie mieli okazję obejrzeć m.in. fragmenty spektakli z repertuaru Teatru Dramatycznego w Elblągu, z rolami, w które swego czasu wcielał się także Aleksander Sewruk. Pokazane zostały np. sceny z "Zemsty" i "Oświadczyn". Na koncert złożyły się też piosenki ze spektakli muzycznych ("Cafe Sax" "Każdemu wolno kochać"). Na ekranie prezentowane były fragmenty filmów z udziałem Aleksandra Sewruka, archiwalne zdjęcia patrona oraz krótki film o elbląskim teatrze sprzed lat. Całość uzupełniały zaś fragmenty pracy Ryszarda Tomczyka, poświęconej teatrowi na Warmii i Mazurach, które przedstawił prowadzący koncert dyrektor Mirosław Siedler.

Poświęconą patronowi pamiątkową tablicę, zaprojektowaną przez Ewę Prelewską, odsłoniła prawnuczka Aleksandra. - To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogą tu dzisiaj być - wyznała Lucyna Sewruk-Sadownik. - Jestem bardzo wzruszona i dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali o tym, że mój dziadek został patronem tego wspaniałego teatru.

Aktor, reżyser i dyrektor teatru

Aleksander Sewruk (1912-1974) był aktorem, reżyserem i dyrektorem teatru. Debiutował jako aktor w teatrze oflagowym w Lubece. Na profesjonalnej scenie zadebiutował w Teatrze Jaracza w Olsztynie w październiku 1947 roku. Później występował na scenach Poznania, Opola, Olsztyna, Gdańska, Białegostoku i Warszawy. Stworzył około stu postaci scenicznych, świadczących o dużej skali możliwości aktorskich. Był też znanym aktorem filmowym i telewizyjnym.

Podczas sobotniego koncertu zaprezentowane zostały piosenki ze spektaklu "Każdemu wolno kochać"

Przez 17 lat Aleksander Sewruk był dyrektorem teatrów - najpierw 12 lat Teatru im. Stefana Jaracza Olsztyn Elbląg, a potem Teatru Ziemi Mazowieckiej w Warszawie. W Elblągu i Olsztynie stworzył największe przedsiębiorstwo teatralne w Polsce, gdzie na czterech scenach codziennie grano przedstawienia, a co tydzień także na piątej, eksperymentalnej scenie "Margines".

W maju 1957 roku w jednym z wywiadów dla prasy Sewruk powiedział m. in.: "Byłem przy narodzinach sceny elbląskiej. Stąd mój sentyment do Elbląga i jego publiczności, miłej, zawsze żywo reagującej... Plany moje co do Elbląga, zmierzam do usamodzielnienia zespołu elbląskiego".

Między innymi w uznaniu tych działań na patrona swojego teatru elblążanie wybrali Aleksandra Sewruka.

Na zdjęciu: scena z koncertu "Nie ma jak pompa", Teatr Dramatyczny, 16 czerwca 2007 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji