Artykuły

Busko-Zdrój. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz

Utwory wielkich kompozytorów, wybitni wykonawcy - wokaliści, instrumentaliści, zespoły chóralne i orkiestrowe oraz uzdrowiskowa aura - to atrakcje XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, organizowanego od 30 czerwca do 7 lipca w Busku-Zdroju (Świętokrzyskie).

Od 13 lat ku czci zasłużonej dla polskiej sceny operowej wokalistki Krystyny Jamroz [na zdjęciu] (1923-1986) organizowany jest w Busku-Zdroju międzynarodowy festiwal muzyczny. - W tym roku nazwisko artystki uwiecznione zostanie jako pierwsze w specjalnej "alei gwiazd" festiwalu - zapowiedział w środę dyrektor artystyczny imprezy Artur Jaroń.

Inauguracyjny koncert wypełnią arie i duety z repertuaru Jamroz w wykonaniu Romy Owsińskiej i Aleksandry Stokłosy (sopran), Renaty Dobosz (mezzosopran), Adama Szerszenia (baryton) i Piotra Friebe (tenor) oraz orkiestry symfonicznej filharmonii z Zabrza. Koryfeuszem wieczoru będzie Wiesław Ochman (tenor).

Podczas następnych koncertów festiwalowa publiczność będzie miała okazję posłuchać wiedeńskich walców w wykonaniu orkiestry Strauss Ensemble z Kielc, muzyki latynoskiej "Solo tre" z udziałem Beatriz Blanco (mezzosopran) z Wenezueli i utworów Vivaldiego w interpretacji Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Stefania Toczyska (mezzosopran) zaprosi melomanów na wieczór pieśni, a z kolei Marek Drewnowski (fortepian) - na koncert "Czar walca".

Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz Dorota Radomska (sopran), Ewa Marciniec (alt), Adam Kruszewski (baryton) i Krzysztof Jakowicz (skrzypce) wykonają "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego. Chór Polskiego Radia w Krakowie pod batutą Krzysztofa Pendereckiego zaprezentuje muzykę sakralną od baroku po współczesność; w programie nie zabraknie utworów dyrygenta.

W programie "Co tu jest grane?" wystąpi Waldemar Malicki (fortepian) i orkiestra Benarda Chmielarza. Grupa Rafała Kmity zaprezentuje "Aj, waj, czyli historie z cynamonem", a klezmer Leopold Kozłowski i jego krakowski zespół - "Rodzynki z migdałami" - koncert piosenek żydowskich.

Festiwalowe koncerty odbędą się w Busku-Zdroju, a także w Kurozwękach, Pińczowie i Wiślicy. Zorganizuje je - jak co roku - Buskie Samorządowe Centrum Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji