Artykuły

Zwycięstwo Tadeusza Różewicza

VII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry Sopot 2007. Pisze Tomasz Mościcki w Dzienniku.

Historia powróciła na telewizyjny ekran i anteny publicznego radia. Taki wniosek można było wysnuć po tegorocznym festiwalu Dwa Teatry zakończonym wczoraj w Sopocie.

Wydarzenia z najnowszych dziejów naszego kraju, bohaterowie i antybohaterowie tamtych czasów znów stali się interesującym tworzywem dla telewizyjnych i radiowych twórców.

Tegoroczna oferta Teatru Telewizji oraz teatru radiowego zgłoszona na odbywający się już po raz siódmy przegląd stała się czymś w rodzaju lekcji historii najnowszej. Czy to rezultat zmiany politycznych wiatrów, czy też znak, że wydarzenia ostatnich dziesięcioleci oddaliły się od nas na tyle, by - prawem paradoksu - stać się czymś interesujących dla artystów i odbiorców - to pokaże czas.

Dzisiaj wypada żywić nadzieję, że nie jest to jedynie przejściowa moda. A mieliśmy przez kilkanaście lat kłopoty z artystycznym ustosunkowaniem się do wydarzeń, od których dzieli nas czas nie tak przecież długi.

W tym roku radiowa część festiwalu objęła 22 słuchowiska - w tym jedno prezentowane poza konkursem. Grand Prix otrzymało jednak nie słuchowisko oparte na historii najnowszej. "Recycling", radiowa adaptacja poematu Tadeusza Różewicza w sumie otrzymała aż cztery nagrody. Za tekst, za reżyserię (Waldemar Modestowicz był twórcą kilku zgłoszonych na konkurs słuchowisk) i za realizacje akustyczną.

Paweł Łysak otrzymał nagrodę za reżyserię słuchowiska "Witaj w tej krainie" opartego na prozie Marka Nowakowskiego. Doceniono także dzieła z nurtu rozliczeniowego. "Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską" Feliksa Netza z Radia Katowice - opartego na autentycznych wydarzeniach z pierwszych dni stanu wojennego - otrzymał dwie nagrody: za scenariusz i realizację akustyczną.

W części telewizyjnej nie było niespodzianek. "Norymberga" Wojciecha Tomczyka w reżyserii Waldemara Krzystka zdobyła aż pięć głównych nagród. Otrzymali je: autor, reżyser, Janusz Gajos za rolę Pułkownika i Dominika Ostałowska za kreację Hanki, a także Halina Łabonarska za wspaniały, wyrazisty epizod Zony.

Silą telewizyjnej "Norymbergi" jest kameralność. Najważniejsze rzeczy rozgrywają się w spojrzeniach, bezruchu postaci, niemal niedostrzegalnych grymasach. To, co najbardziej przerażające, mówi się tu półgłosem. Krzystek i jego aktorzy wiedzą dobrze, że w teatrze najważniejszym rzeczom nie towarzyszy hałas. Służy im cisza, niedopowiedzenie.

Z nagrodą wyjedzie także Maciej Englert. Otrzymał nagrodę za reżyserię "Rozmów z katem" na podstawie prozy Kazimierza Moczarskiego. Piotr Fronczewski znakomicie grający w tym spektaklu rolę Jurgena Stroopa otrzymał nagrodę za najwybitniejszą rolę męską.

Ryszarda Bugajskiego z kolei nagrodzono za tekst "Śmierci rotmistrza Pileckiego". Ten spektakl wyróżniono też nagrodą za scenografię i oryginalną muzykę.

Na zdjęciu: "Rozmowy z katem", reż. Maciej Englert, Teatr TV.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji