Artykuły

Stół, który chodzi

"Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki " w reż. Włodzimierza Nurkowskiego na Scenie pod ratuszem Teatru Ludowego w Krakowie. Pisze Włodzimierz Jurasz w Gazecie Krakowskiej.

Teraz będzie ciemno i strasznie - stwierdził wujek, usiłujący przestraszyć ośmioletnią Anię podczas premiery przeznaczonego dla dzieci spektaklu Alana Ayckbourna "Niezwykły dom Pana A ".

- To fajnie - odparła rezolutna dziewczynka, niwecząc zamiary okrutnego wujaszka, usiłującego wprowadzić dziecko w odpowiedni (jego zdaniem) nastrój. Tym niemniej na Scenie Pod Ratuszem krakowskiego Teatru Ludowego jest podczas tego przedstawienia naprawdę strasznie, ale też śmiesznie i wzruszająco. Czyli tak, jak podczas przedstawienia dla dzieci w teatrze być powinno. Alan Ayckbourn to ceniony współczesny dramaturg brytyjski, znany przede wszystkim ze znakomitych fars, inscenizowanych m.in. w Teatrze Telewizji. Tekst, znakomicie zainscenizowany przez Włodzimierza Nurkowskiego, w niczym jednak farsy nie przypomina.

- Ciekawe, czy ta bajka skończy się szczęśliwie? - zastanawiała się - nie bez racji - Ania. Bo rzeczywiście, opowiadana na scenie historia mogła wzbudzić w najmłodszej widowni uzasadnione wątpliwości.

Rzecz traktuje o małej Zuzi, której tatuś zaginął przed laty podczas lotu balonem, a tymczasem mama zaczyna czuć miętę do nowego sąsiada, który - jak odkrywa Zuzia - kradnie ludziom i zwierzętom głosy. I Zuzia, wraz ze swym przyjacielem, psem o imieniu Balon, musi zapobiec tym rozlicznym nieszczęściom.

Mimo pewnych obaw młodej widowni zabawa okazuje się przednia, zwłaszcza, że dzieci mogą uczestniczyć w akcji, zachęcane do tego przez dwójkę narratorów. Znakomitej zabawie sprzyja też ruchoma scenografia Barbary Guzik, której za pomocą paru prostych chwytów udało się wyczarować na scenie prawdziwy labirynt. I nie tylko labirynt.

- Dlaczego ten stół chodzi? - dopytywał się w trakcie przedstawienia pewien pięciolatek, nie do końca jeszcze obznajomiony z teatralną konwencją. Chodził właśnie po to, by padały takie pytania.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji