Artykuły

Historia odległa i bliska

Premiera w Teatrze Telewizji - sztuka Pawła Mossakowskiego powstała około 15 lat temu, ale dopiero teraz zostanie zaprezentowana widzom. "Rysa "jest artystyczną próbą odkła­mania stosunków polsko-żydowskich.

Dramat Mossakowskiego, mimo że podej­muje tak częsty dziś w literaturze i publicy­styce temat stosunków polsko-żydowskich, czyni to w sposób daleki od stereotypów. Py­tania stawiane z wielką ostrością w "Rysie" wciąż pozostają aktualne, wciąż powracają i domagają się rozstrzygnięć.

Fabuła sztuki dzieli się na cztery akty. Każdy z nich osadzony jest w konkretnych i drama­tycznych realiach historii. Rok 1942, Warsza­wa. Do mieszkania dwudziestopięcioletniego Andrzeja Mieczkowskiego przychodzi jego dawny kolega szkolny, Szymon Fajgert. Jest uciekinierem z getta, prosi o schronienie. An­drzej staje przed trudnym dylematem. Odmó­wić zbiegowi, czy przyjąć go, ryzykując życie swojej żony i dziecka? Ścieżki życiowe obu ko­legów ze szkolnej ławy splotą się jeszcze trzy­krotnie. Po wojnie role się odwrócą. Szymek jako funkcjonariusz komunistycznej władzy będzie musiał decydować o losie Andrzeja. Po raz trzeci spotkają się jako pracownicy tej sa­mej redakcji. I wreszcie spotkanie czwarte, być może najważniejsze, w roku 1968, tuż przed wymuszoną emigracją Szymka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji