Podejrzą radio od kuchni
Dziesięciu aktorów, zespól Potty Umbrella, realizatorzy Radia PiK i widownia. Wszyscy zasiądą w piątek [18 maja] na scenie teatru i wezmą udział w realizacji trochę słuchowiska, a trochę widowiska "Akropolis!".
- To chyba pierwsza taka realizacja w powojennej Polsce - zapowiada słuchowisko "Akropolis!" prezes Radia PiK Michał Jagodziński. Audycja będzie nagrywana w Teatrze Polskim. - To dla nas wyzwanie - podkreśla Jagodziński. - Chyba pierwszy taki eksperyment w powojennej Polsce. Prościej byłoby przenieść publiczność na widownię. To ułatwiłoby pracę i realizatorom, i aktorom. - Jednak wtedy widzowie nie mieliby możliwości oglądania radiowej kuchni - podkreśla dyrektor Teatru Polskiego Paweł Łysak. - A to jedna z atrakcji tego przedsięwzięcia. - Poza tym publiczność też będzie odgrywać swoją rolę podczas "Akropolis!" - dodaje Jagodziński. - Słuchacze będą czuć jej oddech - wtrąca realizator Marek Rzepa. Słuchowisko nie będzie inscenizowane. Na scenie zasiądzie przy stole 10 aktorów i zaczną czytać. - Stąd pomysł na dodatkowy udział zespołu - podkreśla Łysak. - Dzięki niemu słuchowisko zyska może trochę formę widowiska, czy koncertu.
Przygrywać aktorom będzie bydgoska formacja Potty Umbrella. - Stworzymy motyw przewodni, który będziemy wykonywać na kilka sposobów. Zajmiemy się także przygotowywaniem dźwięków imitujących rzeczywiste, potrzebnych do tekstu - mówi Maciej Szymborski, autor muzyki, klawiszowiec zespołu. W oryginale tytuł dzieła Wyspiańskiego nie zawiera wykrzyknika, ale Łysak w dużej części zmienił tekst i dodał go dla podkreślenia. - Wykorzystałem w zasadzie wyłącznie I akt, do którego dodałem elementy Wawelskiego Czakramu - opowiada dyrektor bydgoskiej sceny. Według hinduistycznej filozofii, na kuli ziemskiej znajduje się siedem energetycznych centrów, dających niezwykłą moc. Są to czakramy - gruczoły ziemi. Jeden z czakramów znajduje się w Krakowie na Wawelu (pozostałe to Delhi, Mekka, Delfy, Jerozolima, Rzym i Velehrad). - To połączenie, które można traktować z przymrużeniem oka, choć ja nie kpię z tej hinduistycznej legendy, wzięło się stąd, że Wyspiański sam pisze o wyzwoleńczej energii młodości, dosyć cmentarzy, na końcu "Akropolis" rozpęka się Wawel - opowiada Łysak.
"Akropolis!" można wysłuchać w Teatrze Polskim w piątek o godz. 21 (bilety kosztują 25 zł normalne i 15 zł ulgowe; do nabycia w kasie teatru), albo na antenie Radia PiK o tej samej porze. Słuchowisko będzie w radiu także później retransmitowane.
* * *
Wykład prof. Szahaja
Słuchowisko odbędzie się w ramach trwającego w Teatrze Polskim projektu "Wiele Ojczyzn, Ojczyzna Wielu, Wyspiański+". Dziś w tym samym cyklu można wysłuchać wykładu prof. Andrzeja Szahąja z UMK "Tożsamość europejska a wielokulturowość". Autor jest wybitnym znawcą amerykańskiego neopragmatyzmu, profesorem filozofii specjalizującym się we współczesnej filozofii kultury, teorii interpretacji oraz filozofii polityki. Wykład odbędzie się w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy Wyższej Szkole Gospodarki (ul. Królowej Jadwigi 14) o godz. 18, wstęp wolny.