Artykuły

Warszawa. Spotkanie z przedwojennym filmem polskim

W Muzeum Powstania Warszawskiego 14 maja o godzinie 18.30 odbędzie się kolejne spotkanie z przedwojennym kinem polskim. Przed projekcją filmu "Kobiety nad przepaścią" w reż. Michała Waszyńskiego będzie prelekcja zatytułowana "Handel Żywym Towarem - Maria Bogda na sprzedaż!". Spotkania organizowane są wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Maria Bogda (na zdjęciu) i Adam Brodzisz stanowili wzorowe małżeństwo nie tylko filmowe. Zupełnie, jak dzisiaj Angelina Jolie i Brad Pitt.

Na ekranie byli etatową zakochaną parą, która pokonuje wszelkie melodramatyczne trudności, by na końcu połączyć się szczęśliwym związkiem małżeńskim. Bogda uosabiała szlachecki wdzięk głębokiej polskiej patriotki i katoliczki. Adam Brodzisz miał szelmowski uśmiech, ale zawsze postępował zgodnie z kodeksem honorowym.

Wystąpili razem w ośmiu filmach. Par nie tylko ekranowych w przedwojennym kinie było więcej

"Kobiety nad przepaścią" w reż. Michała Waszyńskiego to film, który powstał pod protektoratem Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi.

Przedstawia dramatyczne losy wiejskiej dziewczyny Marysi Kłoskówny (Maria Bogda), która zamiast pilnować małego szczęścia przy biednym, ale pracowitym Walku (Adam Brodzisz), postanawia wyjechać do Ameryki. Zamiast do swej zamożnej siostry trafia do potowej tawerny. Kochający Walek wyrusza w świat ratować kobietę swojego życia.

W tym samym czasie jedna z warszawskich szkół tańca jest przykrywką dla działalności groźnej szajki handlarzy żywym towarem. Interes kwitłby niezachwianie, gdyby jeden z przestępców (Aleksander Żabczyński) nie zakochał się w uczennicy (Tamara Wiszniewska), co z kolei nie wzbudziłoby zazdrości jego kochanki (Nory Ney). Przede wszystkim zaś, gdyby to szaleństwo namiętności nie było pilnie obserwowane przez udającą początkującą baletnicę, nieustraszoną panią komisarz Tajnej Policji (Jadwigę Andrzejewską).

Szczęśliwe, aczkolwiek dramatyczne, zakończenie rozgrywa się na tle portu gdyńskiego, wizytówki ówczesnej Polski.

"Kobiety nad przepaścią" to remake niemego filmu "Szlakiem hańby" z 1929 r., którego fragmenty zostaną przedstawione w czasie spotkania.

W rolę naiwnej Marysi wcieliła się tym razem najpopularniejsza aktorka filmowa tamtych czasów - Maria Malicka. Rolę odważnej policjantki Izy kreowała, na chwilę przed koronacją, pierwsza Miss Polonia a.d. 1930 - Zofia Batycka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji