Artykuły

Bydgoszcz. Narodowe uprzedzenia według Chotkowskiego

Dziś w ramach projektu Teatru Polskiego "Wiele Ojczyzn, Ojczyzna Wielu /Wyspiański +" będzie można zobaczyć teatralizowaną próbę czytaną dramatu Łukasza Chotkowskiego "Niestąd: Sztuka cyrkowa na motywach ojczyźnianych".

Rozmowa z Łukaszem Chotkowskim [na zdjęciu]:

Czym tym razem zaszokuje pierwszy prowokator teatru?

- Krew się poleje, pojawią się zdjęcia polityków, a w scenie rzezi będzie tak drastycznie, aż niemal komicznie.

Taką masz wizję kraju?

- Nie ukrywam, że chodziło mi o wyśmianie wszechogarniającego upolitycznienia. Stąd ten kabaret i farsa, które pojawiają się w tekście.

Interesujesz się polityką?

- Staram się być na bieżąco. Śledzę kolejne wydarzenia, czytam gazety, oglądam serwisy informacyjne. Jako obywatel nie mogę odcinać się od tego tematu. Taka postawa oznaczałaby, że nie obchodzi mnie ten kraj. Rezygnując np. z wyborów czułbym się winny zastanej sytuacji, nie mógłbym również wyrażać swojej opinii o niej.

A tak wyraziłeś w tekście "Niestąd. Sztuka cyrkowa na motywach ojczyźnianych".

- Pokazuję w nim ojczyźniane i patriotyczne przyzwyczajenia, szczególnie Polaków.

Czyli jakie?

- Ocenianie ludzi nie na podstawie tego kim są, a skąd pochodzą. Jesteś Żydem, Arabem, Hindusem - już masz przyklejoną etykietę. My, Polacy, jesteśmy w tym mistrzami. Inne nacje uważamy za gorsze od naszej i szybko wydajemy skrajne opinie. Mamy bardzo pogardliwy stosunek do innych ludzi.

W dramacie pokazałeś to przez podział na ludzi stąd i niestąd.

- U mnie światem zarządza klaun, który naznacza ludzi: ty jesteś biały, ty jesteś żółty, a ty czarny. Potem kłóci ich ze sobą i z przyjemnością przygląda się ich waśniom.

Wszystko kończy się wspomnianą rzezią?

- Tak. Klaun już nie kontroluje sytuacji. Dochodzi do totalnej wojny, w której jego rządy zostają obalone. Przychodzi nowa władza, która tym razem jego naznacza. I to jest właśnie odzwierciedlenie naszej polityki. Nasi liderzy, mimo iż wiedzą, że z czasem zostaną wypchnięci poza nawias, i tak pchają się do władzy, by rządzić choć przez chwilę.

Sugerujesz, że klauni nami rządzą?

- Klaun to ktoś niepozorny. Nikt nie zdaje sobie sprawy z jego siły. A on po cichu dochodzi do władzy i zostaje np. wiceministrem.

Teatralizowaną próbę czytaną tekstu "Niestąd: Sztuka cyrkowa na motywach ojczyźnianych" autorstwa Łukasza Chotkowskiego, dramaturga Teatru Polskiego będzie można zobaczyć dziś na dużej scenie teatru o godz. 19, wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji