Artykuły

Piłsudski zamiast Węgierki

Wniosek Związku Piłsudczyków o zmianę patrona teatru trafił do urzędu marszałkowskiego przed miesiącem. Jednak dopiero 9 maja komisarz województwa zwrócił się do teatru z prośbą o opinię. Zaznaczył, że chciałby ją otrzymać do 11 maja. Czy pośpiech wynika stąd, że jeszcze tylko przez tydzień Jarosław Schabieński może załatwić sprawę jednym podpisem (po wyborach nad wnioskiem obradowałby zarząd województwa, obecnie decyduje sam)? - Nie myślałem o tej sprawie w kontekście wyborów - deklaruje Schabieński. O zmianie patrona teatru pisze Szerszunowicz w Kurierze Porannym.

Jeszcze dzisiaj Teatr Dramatyczny w Białymstoku może zmienić patrona - z Aleksandra Węgierki na Józefa Piłsudskiego. - Widzę dużo zalet takiego rozwiązania - mówi Jarosław Schabieński, komisarz województwa podlaskiego. - Jednak ostatecznej decyzji jeszcze nie podjąłem.

Zmiany patrona teatru domaga się białostocki oddział Związku Piłsudczyków. Dyrektor Dramatu deklaruje szacunek do osoby Marszałka Piłsudskiego, ale... - Boli mnie to, że wykreślając nazwisko Aleksandra Węgierki z nazwy teatru, wykreślilibyśmy ze świadomości społecznej człowieka zasłużonego dla polskiej sceny, osobę niezwykle ważną dla rozwoju teatru na Białostocczyźnie - tłumaczy Piotr Dąbrowski.

W podobnym tonie dyrektor odpowiedział na list Związku Piłsudczyków. Są oni zdania, że nie godzi się, by teatr nosił nazwę "bezprawnie nadaną w okresie sowieckiego zniewolenia Polski. Szczególnym urągowiskiem jest dla nas patron Teatru, który swój talent aktorski poświęcił nie służbie Polsce, lecz sowieckiemu okupantowi".

Służył Mickiewiczem?

W czasie krótkiej, bo półtorarocznej dyrekcji w latach 1940-41 Węgierko uczynił z białostockiego teatru doskonale prosperującą, reprezentującą wysoki poziom artystyczny scenę, stworzył świetny zespół aktorski. W repertuarze teatru znalazły się utwory Zapolskiej, Schillera, ale też cieszący się wielką popularnością spektakl oparty na "Panu Tadeuszu" i "Konradzie Wallenrodzie".

Bez związku z wyborami?

Wniosek Związku Piłsudczyków o zmianę patrona teatru trafił do urzędu marszałkowskiego przed miesiącem. Jednak dopiero 9 maja komisarz województwa zwrócił się do teatru z prośbą o opinię. Zaznaczył, że chciałby ją otrzymać do 11 maja. Czy pośpiech wynika stąd, że jeszcze tylko przez tydzień Jarosław Schabieński może załatwić sprawę jednym podpisem (po wyborach nad wnioskiem obradowałby zarząd województwa, obecnie decyduje sam)? - Nie myślałem o tej sprawie w kontekście wyborów - deklaruje Schabieński.

Powrót do tradycji

Budynek białostockiego teatru powstawał w latach 1928-38 jako Dom Ludowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Imię Aleksandra Węgierki otrzymał po odbudowie w 1948 roku. Aktor i reżyser nie przeżył wojny. Jedna z wersji jego śmierci głosi, że zginął w ruinach bombardowanego teatru. - Zmiana patrona to w istocie przywrócenie stanu pierwotnego, powrót do tradycji - twierdzi Schabieński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji