Artykuły

Niewielkie spektakle zaskakują

"Elling" w reż. Michała Siegoczyńskiego w Teatrze Nowym Praga w Warszawie i "Cyjanek o piątej" w reż. Doroty Ignatjew w Teatrze Polskim w Warszawie. Poleca Twój Styl.

Skandynawskie klimaty są modne. Filmy zdobywają widownię, a teraz lakże teatr. Miody reżyser Michał Siegoczyński przygotował "Ellinga" według dramatu Axela Hellsteniusa. Elling (Jarosław Boberek) i Kjell (Tomasz Karolak) wprowadzają się do wspólnego mieszkania. Sytuacja zwyczajna, ale nie dla nich. Elling i Kjell muszą nauczyć się życia. Poznali się w zakładzie psychiatrycznym, jego mury wyznaczały granice świata. Teraz są jak dzieci, które wszystkiego chcą spróbować. W wędrówce ma pomagać Frank (Tomasz Kot) z opieki społecznej. Zostaje ich aniołem stróżem. Elling to nie jest patetyczny apel o tolerancję. Nie ma tu miejsca na moralny szantaż, taki jak na przykład w "Idiotach", w których Lars von Trier przekonywał, że tylko psychicznie chorzy są normalni. Elling i Kjell w ujęciu Boberka i Karolaka nie dopraszają się o współczucie, bo aktorzy nie tworzą przerysowanych postaci. Wystarczy powracający gest, modulacja głosu, by widz pamiętał, że są inni. A jednak odnoszą sukces. Kjell zakochuje się w Raidun (Monika Pikuła) i zakłada rodzinę. Elling zwycięża w konkursie poetyckim. W sztuce Siegoczyńskiego nikt nikogo nie udaje, nie kryje słabości. Niewielkie przedstawienie wzrusza. A nam, widzom, pozwala poczuć się wrażliwszymi.

"Elling" wg dramatu Axela Hellsteniusa, reż. Michał Siegoczyński, Teatr Nowy Praga w Warszawie. [na zdjęciu scena z próby].

Dorota Ignatjew, reżyserka, oraz aktorki Małgorzata Sadowska i Ewa Gołębiowska-Makomaska udowodniły, że nie trzeba wielkich pieniędzy, by spektakl wciągał. Ich skromny "Cyjanek o piątej" mówi o trudnych sprawach bez zadęcia. Do czeskiej pisarki, autorki książki o okupacji widzianej oczami mieszkanki warszawskiego getta, przyjeżdża młoda Żydówka. Okazuje się, jak wiele je łączy i jaki sekret skrywa gość. Spektakl jest jak kryminał. A jego zakończenie na pewno Cię zaskoczy.

"Cyjanek o piątej" wg Pavla Kohouta, reż. Dorota Ignatjew, Teatr Polski, Warszawa, premiera 10 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji