Artykuły

TVP. "Chryje z Polską" w Teatrze TV

Maciej Wojtyszko [na zdjęciu] realizuje spektakl telewizyjny o niepokojąco brzmiącym tytule "Chryje z Polską".

Rzecz dotyczy spotkań, jakie miały miejsce w styczniu w 1905 roku w pracowni Stanisława Wyspiańskiego - wybitnego malarza i pisarza, autora słynnych dramatów "Wesele" oraz "Noc listopadowa".

Artysta był już wtedy ciężko chory. Nie przeszkadzało mu to jednak prowadzić życia towarzyskiego - tym bardziej, że przychodzili go odwiedzać znamienici goście. Z chorym chcieli się zobaczyć sam Stefan Żeromski, a potem także Józef Piłsudski. Pytali nie tylko o zdrowie, prosili też Wyspiańskiego o złożenie podpisu pod odezwą wzywającą do zbiórki pieniędzy na broń. Hojność Stanisława Wyspiańskiego przekroczyła ich najśmielsze oczekiwania.

Relację z jednego ze spotkań wielkich Polaków pozostawił Michał Sokolnicki, późniejszy generał Legionów. To ona właśnie stała się inspiracją dla Macieja Wojtyszki, reżysera spektaklu i autora sztuki. Na szczególną uwagę zasługuje podjęta przez niego próba rekonstrukcji gorących dyskusji, jakie prowadzili Wyspiański, Żeromski i Piłsudski. To one są jednym z największych atutów spektaklu. - Skomplikowany układ domowo-rodzinny Stanisława Wyspiańskiego i jego niełatwy charakter w zderzeniu z równie fascynującą osobowością Józefa Piłsudskiego i dramatyzmem rewolucji 1905 roku daje dość oryginalny, w moim odczuciu wiarygodny, obraz tragikomicznych wydarzeń - tłumaczy Maciej Wojtyszko. - I choć trudno mi być sędzią we własnej sprawie, jednego jestem pewien. Dialog o Polsce prowadzony sto lat temu mógł mieć kształt bardzo podobny do zapisanego w sztuce. W dodatku, jest dialogiem nadal obecnym w naszej rzeczywistości do dziś.

Inscenizacja dla Teatru TV powstanie z myślą o obchodach Roku Wyspiańskiego, jakim minister kultury Kazimierz Ujazdowski ogłosił rok 2007. W roli Wyspiańskiego zobaczymy aktora Teatru Narodowego Mariusza Bonaszewskiego. Marszałka Józefa Piłsudskiego zagra Robert Gonera, autora "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego - Zbigniew Konopka, a generała Michała Sokolnickiego Przemysław Chojęta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji