Artykuły

Na 80-lecie Radia Merkury: Srebrne Mikrofony dla wybitnych ludzi kultury

Kolejnym - po koncercie grupy Budgie - akcentem 80. urodzin Radia Merkury był poniedziałkowy wieczór w poznańskim Teatrze Nowym. Gala była niezwykła pod każdym względem - także repertuarowym.

Część artystyczną wypełnił bowiem spektakl kabaretowy "O'Pyra za 3 grosze + VAT" - z udziałem Władysława Sikory, Kabaretu OAO i Zenona Laskowika. Udział tego ostatniego był w ów jubileuszowy wieczór szczególnie istotny, bowiem Zenon Laskowik jest jednym z ośmiorga postaci wielkopolskiej kultury uhonorowanych wczoraj statuetkami Srebrnego Mikrofonu.

Co łączy osoby nagrodzone w roku tego szczególnego jubileuszu poznańskiej rozgłośni? Pracują wprawdzie w różnych częściach Wielkopolski, ale wszyscy są związani z kulturą. Wszyscy też działają z pasją, z której wypływa moc "prowokowania innych do myślenia, przeżywania, poszukiwania sensu życia i pokonywania barier" - jak piszą organizatorzy.

Oto nagrodzeni Srebrnymi Mikrofonami w roku jubileuszu 80-lecia Radia Merkury.

** Joanna Gogulska. Stworzyła i prowadzi chór "Viribus unitis" przy Liceum Ogólnokształcącym w Turku. Dzięki jej zaangażowaniu chór śpiewał już m.in. z Marią Sadowską, Mieczysławem Szcześniakiem, Starym Dobrym Małżeństwem czy Renatą Przemyk.

** Jadwiga Jankielewicz. Organizatorka "Chanterelle Festival" i muzycznych salonów w Wielkopolsce południowej. Zwłaszcza te ostatnie sprzyjają integrowaniu się środowiska miłośników muzyki. Odkrywa nowych, utalentowanych twórców.

** Jan Kasper. Założyciel Teatru Prób w Wągrowcu - zespołu należącego do nurtu alternatywnego. Poeta i nauczyciel, od wielu lat prowadzący zespół od sukcesu do sukcesu.

** Zenon Laskowik. Wspomniany już artysta - legenda kabaretu. Swego czasu wycofał się z życia artystycznego, aby odnaleźć samego siebie. Dziś miarą jego sukcesu są mądre wybory i błyskotliwy powrót na scenę. A jeszcze wcześniej "to dzięki niemu poznańskie słówko >tej< krążyło po całej Polsce" - przypominają radiowcy.

** Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera. Jeden z trzech w tegorocznym gronie laureatów nieindywidualnych. Przywraca do życia muzykę, którą przez dwieście lat skrywały klasztorne archiwa. Dlatego w bazylice na Świętej Górze koło Gostynia organizuje Festiwal Muzyki Oratoryjnej, o którym usłyszała cała Polska.

** Teatr Ósmego Dnia. Podbił świat i zdobył publiczność, której ciągle pozwala przekraczać granice wyobraźni. Spektaklami nieustająco prowokuje do myślenia. W swojej siedzibie otwiera przestrzeń dyskusji nie tylko o sztuce, ale także o współczesnym świecie.

** Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary. Dzięki niemu renowacja kościoła dobiega końca. Zaczęło się w latach 90. od zbierania pieniędzy na odnowienie zabytkowych organów Ladegasta. Dziś dzięki zaangażowaniu, przedsiębiorczości i mrówczej pracy członków towarzystwa fara - perła polskiego baroku - odzyskuje blask.

** Janusz Urbaniak. Z zawodu filmoznawca. Stworzył od podstaw tygodnik "Rzecz Krotoszyńska", który od kilkunastu lat rzetelnie komentuje lokalne wydarzenia. Właściciel najstarszej w Polsce, liczącej ponad 150 lat wytwórni świec zapachowych.

Obchody 80-lecia poznańskiego radia wcale jeszcze nie dobiegły końca. W niedzielę w siedzibie Radia Merkury przy ul. Berwińskiego w Poznaniu odbędą się drzwi otwarte dla słuchaczy. W czwartek 19 kwietnia - obchody w Kaliszu: koncert Filharmonii Kaliskiej w sali PSM. I na finał - 26 maja - spotkanie na poznańskim pl. Wolności, gdzie m.in. zagra zespół Raz Dwa Trzy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji