Artykuły

Warszawa. Sesja naukowa o Bogusławskim

16 kwietnia o g. 11 w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich rozpocznie się sesja naukowa "Wojciech Bogusławski i jego późne prawnuki" przygotowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Polskie Towarzystwo Historyków Teatru. Wstęp wolny.

11.00-13.30

Marek Kwiatkowski - otwarcie sesji

prof. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska - "Święty Bogusławski"

prof. dr hab Teresa Kostkiewiczowa - "Pokolenie Bogusławskiego"

Józef Hen - "Król i Bogusławski"

Tomasz Łubieński - "Bogusławski - artysta wolny i zniewolony"

Ingmar Villqist - "Bogusławski czytany dzisiaj"

György Spiró - "Dlaczego napisałem sztukę o Bogusławskim?"

13.30-13.45 - promocja książki "Teatr Narodowy w służbie publicznej. Marzenia i rzeczywistość" (Errata, Warszawa 2007), prowadzenie prof. dr hab. Lech Sokół

15.00-17.00 - dyskusja panelowa z udziałem Krisztiny Bába, Piotra Cieplaka, Mikołaja Grabowskiego, Tomasza Kaczmarka, Andrzeja Łapickiego, Michała Zadary - prowadzenie dr hab. Dariusz Kosiński.

Organizatorzy:

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyków Teatru, Związek Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenie Golęczewian, Urząd Gminy Suchy Las, Ośrodek Kultury w Suchym Lesie, Szkoła Podstawowa im. Wojciecha Bogusławskiego w Suchym Lesie, Teatr Narodowy, Teatr Wielki - Opera Narodowa, Warszawska Opera Kameralna, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

***

György Spiró (1946-) wybitna postać węgierskiego życia kulturalnego, prozaik, dramatopisarz, eseista, krytyk teatralny, tłumacz literatury pięknej, dyrektor teatrów, dramaturg, wykładowca w Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Budapeszcie, obecnie profesor na Wydziale Estetyki Uniwersytetu im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie.

Ukończył studia filologiczne na Uniwersytecie w Budapeszcie (filologia węgierska, rosyjska i serbsko-chorwacka) oraz studia dziennikarskie i socjologię w Wyższej Szkole Dziennikarstwa.

Jest znawcą kultury Środkowo-Wschodniej Europy. Polacy i Polska od lat siedemdziesiątych pozostawiali w kręgu jego zainteresowań naukowych i literackich.

Jest zafascynowany Słowackim i Norwidem, tłumaczy Wyspiańskiego i Gombrowicza.

Widzowie polscy mieli okazję poznać twórczość György Spiró już w latach osiemdziesiątych dzięki legendarnemu przedstawieniu "Szalbierz" z niezapomnianą kreacją Tadeusza Łomnickiego, a także zaprezentowanym również przez Teatr Telewizji dwom innym sztukom: "Opera mydlana" w reż. Ryszarda Bugajskiego i "Dogrywka" w reż. Filipa Bajona.

György Spiró otrzymał wiele prestiżowych nagród literackich - Nagrodę Józsefa Attili, Erzsébet, Tibora Déryego, Imre Madácha, Ernő Szépa, ale też nagrody za najlepszy dramat sezonu: w 1984 za "Szalbierz", w 1987 za "Kurzy łeb", rok później za "Dogrywkę", w 2002 za "Zaciemnienie", a trzy lata temu za "Stłuczkę".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji