Artykuły

Glinno. 250. rocznica urodzin Wojciecha Bogusławskiego

Nie zdarza się raczej, by w poniedziałek wielkanocny w naszym mieście urządzano koncerty. Ale tym razem nie może być inaczej. Właśnie 9 kwietnia 250 lat temu w Glinnie pod Poznaniem urodził się Wojciech Bogusławski [na zdjęciu].

Był aktorem, reżyserem, pedagogiem teatralnym. Imię Bogusławskiego, zwanego ojcem teatru polskiego, nosi teatr w Kaliszu. Był Bogusławski także dramatopisarzem. Spod jego pióra wyszły m.in. dzieła takie jak "Nędza uszczęśliwiona" oraz "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale". Fragmenty tych właśnie dzieł usłyszymy w lany poniedziałek o godz. 19 w Muzycznej Wadze. Wystąpią tam śpiewacy poznańskiej opery, ubrani w kostiumy teatralne. Wieczór poprowadzi Krzysztof Szaniecki, a przy fortepianie zasiądzie Mariusz Rutkowski. Bilety w cenie 20 i 15 zł sprzedaje restauracja Nalewka.

Ale to dopiero początek obchodów jubileuszowych, które potrwają do końca roku. Ich głównym terenem będzie - poza Poznaniem - gmina Suchy Las, gdzie leży wioska Glinno. Najbliższe wydarzenia to happening wokół poznańskiego Teatru Wielkiego (12 kwietnia), na którym fragmenty sztuk Bogusławskiego przeczytają m.in. uczniowie szkoły podstawowej jego imienia. Konferencja poświęcona jubilatowi odbędzie się 14 kwietnia (od godz. 10) w Teatrze na Palecie w Suchym Lesie. Również tego dnia w Glinnie o godz. 14 zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica. Więcej informacji na stronie www.osrodekkultury.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji