Rubik wart jest mszy?
Już wkrótce Łódź dołączy do grona miast, na zlecenie których pracował Piotr Rubik [na zdjęciu]. Czerwcowy koncert poświęcony związkom Papieża i Łodzi będzie premierowy tylko w części.
Najmodniejszy w kraju muzyk oprze się na znanych wszystkim Polakom oratoriach. Ile to będzie kosztować? Na razie nie wiadomo.
Znane jest już kalendarium obchodów 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Łodzi. Przypomnijmy: obchody rozpoczną się w niedzielę w Filharmonii Łódzkiej, gdzie Włodzimierz Korcz zaprezentuje oratorium "Woła nas Pan", a zakończą 16 października w archikatedrze koncertem oratoryjnym "Missa Latina" Zdzisława Szostaka. Po drodze będzie m.in. "Tryptyk rzymski" w Teatrze Jaracza w wykonaniu Andrzeja Seweryna zaproszonego przez urząd marszałkowski (to już w poniedziałek, kiedy wypada druga rocznica śmierci Papieża). 13 czerwca można będzie wziąć udział w V Wędrówce Łódzkim Szlakiem Papieża Pielgrzyma. W maju prezydent miasta oraz metropolita łódzki Władysław Ziółek i łódzcy radni polecą na pielgrzymkę do grobu Karola Wojtyły.
Władze miasta zapowiadają, że najbardziej spektakularnym punktem obchodów będzie koncert najpopularniejszego dziś duetu kompozytorskiego w Polsce: Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. "Łódź Ojca Świętego" - tak nazywa się spektakl, którym 11 czerwca pokieruje blond dyrygent, kompozytor i producent, który króluje na listach sprzedaży, a krytycy z pobłażaniem nazywają go ojcem nurtu "sacro-polo". - Koncert będzie wykorzystywał nie tylko oratorium "Tu es Petrus" Piotra Rubika i Zbigniewa Książka, ale także inne przeboje tych autorów - mówił podczas wczorajszej konferencji wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski. - Główną część ciężaru finansowego ponosi miasto, ale marszałek województwa dołoży się, udostępniając nam salę Teatru Wielkiego. "Tu es Petrus" było już w Łodzi prezentowane - w marcu 2006 r., także w Teatrze Wielkim. Już 4 kwietnia duet Rubik - Książek pokaże "Golgotę świętokrzyską" w hali sportowej.
Rozmowa z wiceprezydentem Łodzi Włodzimierzem Tomaszewskim
Jędrzej Słodkowski: Kto wpadł na pomysł zaproszenia Piotra Rubika? Czy nasz prezydent, podobnie jak np. prezydent Gorzowa, jest jego fanem?
Włodzimierz Tomaszewski: - Mogę powiedzieć tyle, że popularność oratoriów stworzonych przez pana Rubika razem z panem Książkiem, przyciąganie widowni zarówno w starszym, jak i młodszym wieku, powoduje, że chcemy poprzez to dzieło jeszcze bardziej przybliżyć się do Ojca Świętego. Ten koncert ma mieć także akcenty łódzkie. Będzie specjalnie skomponowany, zwłaszcza jeśli chodzi o warstwę literacką - żeby nawiązywał do pobytu Ojca Świętego w Łodzi. I również do tego, co uczynił dla Łodzi. Na pewno znajdzie się w nim odwołanie do postaci świętych, którymi obdarował miasto.
Czy mamy rozumieć, że Zbigniew Książek napisze zwrotki poświęcone Łodzi?
- Trudno mi powiedzieć. Autorzy dostali materiały dotyczące pobytu Ojca Świętego w Łodzi, związków Papieża i - wcześniej - kardynała Wojtyły z Łodzią. Co z tego zostanie wykorzystane w koncercie, nie wiem. Zobaczymy podczas koncertu.
A jak duża suma z budżetu miasta jest przeznaczona na ten koncert?
- To bardzo duży wysiłek finansowy ze względu na bardzo dużą ilość wykonawców.
Honoraria dla autorów też pewnie są wysokie?
- Trudno powiedzieć, bo nie płacimy poszczególnym artystom. Umowa jest podpisana na wykonanie dzieła.
Na jaką sumę ona opiewa?
- Nie znam tej kwoty, ponieważ wciąż jest uzgadniana i negocjowana, ale jest to parę ładnych tysięcy złotych.
Pewnie kilkaset?
- Ale czy to jest najistotniejsza informacja?
Myślę, że dla łodzian to istotne, na co będą wydawane ich pieniądze.
- To jest pytanie, czy warto to uczynić, czy też nie. W moim przekonaniu warto.
Nie twierdzę, że nie - ale jestem ciekawy, i pewnie łodzianie też, ile to kosztuje.
- Ale dla pana cena koncertu jest ważna czy sam koncert?
Koncert. Ale cena też.
- Jak pan chce, mogę panu pokazać kosztorys wszystkiego, w tym np. koszty wydawnictwa albumowego itd. Wtedy pan będzie wiedział, ile kosztuje Papież.
Panie prezydencie, proszę nie trywializować...
- Wie pan, takie pytania są dla mnie trochę irytujące. Chodzi o to, czy pan przyszedł napisać o kosztach, czy o programie. Trudno mi w tej chwili oszacować koszty. Po pierwsze dlatego, że wciąż umawiamy się z wykonawcami. Po drugie - nie wiem, czy będziemy sprzedawać bilety i czy w związku z tym zyskamy częściowy zwrot nakładów, czy też będziemy rozdawać zaproszenia, by do Teatru Wielkiego przybyło jak najwięcej przedstawicieli różnych środowisk. Nie wiem, czy będą telebimy przed teatrem. Jeżeli tak, może trzeba będzie pokryć ich koszt. Jeśli pana bardzo interesują koszty, to umówimy się na oddzielny wywiad. Budżet jest jawny, więc wszystko można pokazać.
Rubik i Książęk: zapracowany duet
2004: "Golgota Świętokrzyska" na zamówienie wojewody świętokrzyskiego
2005: "Tu Es Petrus" na zamówienie prezydenta Kielc
2006: "Psałterz Wrześniowy" na zamówienie prezydenta Kielc (wg nieoficjalnych danych premiera kosztował 1 mln zł)
2007: kantata na 750-lecie Gorzowa Wielkopolskiego (600 tys. zł, w tym honoraria dla autorów: 180 tys. zł), kantata "Zakochani w Krakowie" na 750-lecie lokacji Krakowa (100 tys. zł), oratorium na jubileusz klasztoru w Leśniowie pod Częstochową (autorzy zrezygnowali z honorariów)