Artykuły

Elbląg. Aleksander Sewruk patronem Teatru Dramatycznego

Aktor i reżyser Aleksander Sewruk [na zdjęciu] został wybrany na patrona Teatru Dramatycznego w Elblągu.

Aleksander Sewruk (1912-1974) ma na swoim koncie kilkaset ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Zagrał między innymi w "Popiele i diamencie" Andrzeja Wajdy, "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza, "Czterech pancernych i psie", "Stawce większej niż życie" i "Czterdziestolatku". Sewruk z połączonymi wówczas scenami w Elblągu i Olsztynie związany był dwukrotnie: najpierw w latach 1949-52 jako aktor, następnie w latach 1957-69 jako dyrektor (nie przestał jednak występować w spektaklach).

- Bardzo się cieszę z tego wyboru - przyznaje Mirosław Siedler, dyrektor Dramatycznego. - Wreszcie nasz teatr, po ponad trzydziestu latach istnienia, przestanie być bezimienny. Dość długo zastanawialiśmy się nad wyborem patrona. Aleksander Sewruk przez 12 lat kształtował ten teatr, miał wpływ na zespół i repertuar. A coś takiego trudno byłoby powiedzieć na przykład o Szekspirze czy Słowackim.

Kiedy Teatr Dramatyczny zmieni oficjalnie nazwę na Teatr im. Aleksandra Sewruka? - Chciałbym, żeby to nastąpiło w czerwcu - mówi Siedler. - Procedura zajmuje trochę czasu, poza tym musimy chociażby zmienić pieczątki. Chcemy przygotować z tej okazji uroczystość, na którą obiecała przyjechać wnuczka Aleksandra Sewruka.

W Teatrze Dramatycznym do czerwca oglądać można wystawę, na którą składają się dawne afisze, programy, recenzje prasowe i fotosy, przybliżające postać Aleksandra Sewruka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji