Artykuły

Warszawa. VI Przegląd Teatrów Amatorskich Kamyka P.T.A.K

W sobotę, 24 marca w godzinach 10.00 - 18.00 w LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego odbędzie się VI edycja Przeglądu Teatrów Amatorskich Kamyka P.TA.K.

W konkursie weźmie udział 7 warszawskich liceów:

LXXXII LO im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego zaprezentuje sztuki "Lekkość prawdy" i "Bitwa na szóstym, czyli : Na ulicy nikt nie zwraca na mnie uwagi";

XVIII LO im. Jana Zamoyskiego "Sześć postaci scenicznych w poszukiwaniu aktora";

LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego "Ławka" oraz "Wedle Mirona";

XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej i innych "Grupa operacyjna ni szto";

V LO im. ks. Józefa Poniatowskiego "Non scholae, sed vitae ...?" i " Ołowiane żołnierzyki";

LXXI LO im. Aleksandra Fredry "Zostań";

LXIII im. Lajosa Kossutha (nie podano tytułu spektaklu).

Rozmowa z głównym opiekunem Przeglądu i nauczycielką języka polskiego w LXX LO im. A. Kamińskiego - Aleksandrą Saulewicz-Gruszczyńską.

Kiedy w jaki sposób narodziła się idea Przeglądu Teatrów Amatorskich Kamyka w skrócie P.T.A.K?

- Kilka lat temu w naszym liceum zaczęło działać kółko teatralne. Uczniowie przygotowywali różne spektakle, a zaprzyjaźnione szkoły zapraszały ich na swoje imprezy kulturalne. Nasi aktorzy - uczniowie występowali też w warszawskich przeglądach teatralnych. W końcu zapragnęli zorganizować swoją własną imprezę teatralną, na którą będą mogli zaprosić innych. Pierwszy P.T.A.K. odbył się w 2002 roku, a w sobotę spotkamy się po raz szósty.

Na początku zależało nam przede wszystkim na pokazywaniu teatralnych działań młodych ludzi z ursynowskich szkół średnich. To miała być lokalna impreza o niewielkim zasięgu. Ale z czasem szkół ursynowskich zgłaszało się coraz mniej, a przybywało grup z całej Warszawy. P.T.A.K. rósł z roku na rok! Jego organizowanie stawało się coraz większym przedsięwzięciem. Dla uczniów Kamyka praca organizatorów stała się też dobra zabawą, dużym i ważnym przeżyciem.

Jaka jest formuła Przeglądu i kto może wziąć w nim udział? Czy sztuki zgłaszane do konkursu są autorskimi pomysłami czy też adaptacjami istniejących już dzieł?

- Przegląd ma formę całodniowego konkursu. Informujemy o nim warszawskie szkoły ponadgimnazjalne. Zgłoszone zespoły wystawiają wybrane przez siebie formy teatralne, o dowolnym autorstwie i treści - nie wprowadzamy kryteriów gatunkowych ani tematycznych. Prezentowane są adaptacje klasyki dramatu, spektakle poetyckie, sztuki napisane przez młodzież. Jedynym ograniczeniem jest czas trwania spektaklu - nie dłuższy niż 30 minut."

Kto zasiada w jury konkursu i jakie są kryteria oceny? O jakie nagrody i wyróżnienia rywalizują grupy aktorskie?

- Występy oceniane są przez jurorów - staramy się zapraszać ludzi sceny, ekranu i estrady. W tym roku będą to Anna Gryszkówna, Paweł Nowisz, Tomasz Stockinger, Hubert Urbański. Zależy nam też na ocenie animatorów kultury, zapraszamy do jury przedstawicieli ośrodków kultury.

Najważniejszą nagrodą jest statuetka Złotego Ptaka. Oczywiście staramy się wzbogacać ją o atrakcyjne nagrody rzeczowe - książki, sprzęt elektroniczny. Jurorzy przyznają nagrody za najlepszy spektakl i najlepszą kreację aktorską. Często też wręczane są wyróżnienia - za te aspekty występów, które zasługują na podkreślenie. Na pewno jest o co rywalizować, ale w tym wszystkim nie chodzi przecież o takie czy inne nagrody rzeczowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji