Artykuły

Kraków. Nieznana operetka Szymanowskiego na jubileusz

W Krakowie i Zakopanem rozpoczynają się obchody Roku Karola Szymanowskiego.

Niewielu melomanów wiedziało, iż Karol Szymanowski skomponował operetkę. I nic dziwnego, bo jego twórczość może kojarzyć się z wszystkim tylko nie z lekką, nieco podkasaną muzą. "Loteria na mężów" przez lata przechowywana była w Państwowym Wydawnictwie Muzycznym. Teraz zostanie wydana oraz wystawiona w Operze Krakowskiej, stając się jednym z ważniejszych wydarzeń Roku Karola Szymanowskiego, który ogłoszono z okazji 125. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci wielkiego artysty. W Krakowie w obchody włączą się instytucje muzyczne, jak również Muzeum Narodowe, do którego należy willa "Atma" w Zakopanem, gdzie żył i tworzył Szymanowski. Rozpoczną się one 29 marca mszą świętą na Skałce. Po niej przedstawiciele świata muzycznego złożą kwiaty przy grobie kompozytora.

Zostanie wówczas wykonana przez zespół Filharmonii Krakowskiej II cz. Kwartetu Smyczkowego oraz IV cz. "Stabat Mater". Zagra również kapela góralska, tak jak podczas pogrzebu Mistrza. Przez następne dwa dni będzie można posłuchać w Filharmonii koncertów symfonicznych w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej, pod dyrekcją Marka Pijarowskiego, z takimi solistami jak: Kaja Danczowska - skrzypce, Katarzyna Jagiełło - sopran, Ewa Marciniec - alt i Jarosław Bręk - baryton. Kolejnych koncertów możemy spodziewać się w sierpniu, w ramach Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, a także podczas wrześniowej inauguracji kolejnego sezonu w Filharmonii Krakowskiej.

Szymanowski w książkach, nutach i na scenie

Do obchodów aktywnie włączy się Państwowe Wydawnictwo Muzyczne i to zarówno poprzez utwory Szymanowskiego prezentowane na Festiwalu Muzyki Polskiej, jak i przez działalność wydawniczą. - Chcemy ukończyć wydawanie dzieł Karola Szymanowskiego. Zamierzamy też wznowić najpopularniejsze utwory kameralne oraz listy kompozytora, pod redakcją Teresy Chylińskiej. Planujemy też szeroką działalność promocyjną i to zarówno skierowaną do muzyków i słuchaczy za granicą, jak i w Polsce. Pracujemy też nad partyturą "Loterii dla mężów". Nie mam wątpliwości, że dla wielu osób będzie to szok dźwiękowy - mówi redaktor naczelny PWM Andrzej Kosowski. Jak zapewniają dyrektorzy Opery Krakowskiej, nieznane dzieło będzie miało swoją światową prapremierę w reżyserii Józefa Opalskiego. - To jest utwór, o którym Szymanowski zapomniał i chciał zapomnieć. Nie ma o nim nawet żadnej wzmianki w listach. Wiemy tylko, że Szymanowski marzył o napisaniu opery komicznej. Została jednak po nim operetka - opowiada Teresa Chylińska. Jej akcja rozgrywa się w "naszych czasach w Ameryce". Impresario ogłasza otwarcie loterii, w której główną nagrodą jest bogaty chłopiec. Do zabawy ochoczo przystępuje Klub Starszych Panien oraz marząca o wielkiej miłości młodziutka Sara. W finale dochodzi do jej zaręczyn z synem fabrykanta samochodów, którego wygrała na loterii. W warstwie muzycznej na utwór składa się 16 numerów skomponowanych przez Szymanowskiego z zastosowaniem wszelkich reguł klasycznej operetki. Znajdziemy tu melodyjne walce, romantyczne duety, zabawne kuplety oraz rozbudowany finał z tańcami i chórem.

Szymanowski w Atmie i w Akademii

O tym, jak brzmi nieznane dzieło Szymanowskiego, przekonamy się 5 listopada. A już w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę będziemy mogli wziąć udział w koncertach zorganizowanych w zakopiańskiej willi Atma, będącej oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Utwory kompozytora zagra tam Kwartet Śląski, Mariola Cieniawa oraz Krzysztof Bąkowski z Anną Górecką. Jednak prawdziwa zakopiańska inauguracja zaplanowana została na 29 marca, kiedy to z recitalem fortepianowym wystąpi Jerzy Godziszewski, po czym nastąpi przekazanie muzeum dwóch portretów Karola Szymanowskiego autorstwa Witkacego. Na krakowskie echo muzealnych obchodów możemy liczyć dzień wcześniej. Wtedy to w Gmachu Głównym wystąpi Kwartet Smyczkowy Capelli Cracoviensis, a Maciej Pinkwart wygłosi wykład "Szymanowski w Zakopanem". Bez koncertów nie pozostawi nas także Akademia Muzyczna, która, oprócz części artystycznej obchodów, zaplanowała na październik Międzynarodową Konferencję Muzykologiczną, zatytułowaną "Karol Szymanowski i świat jego wartości".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji