Artykuły

Wrocław. Teatr Polski i IPN o teczkach

Wrocławski Teatr Polski i dolnośląski oddział IPN przygotowują konferencję o inwigilacji środowisk twórczych przez służby bezpieczeństwa PRL. W programie dwudniowej sesji jest także pokaz "Teczek" poznańskiego Teatru Ósmego Dnia [na zdjęciu].

Przedstawione zostaną nieznane dotąd materiały dotyczące inwigilacji pisarzy, plastyków, ludzi teatru i muzyków jazzowych, a także referaty o represji wobec środowiska miesięcznika "Odra" i pisma "Puls", uczelni plastycznych w Krakowie i we Wrocławiu, festiwalu FAMA i festiwali teatralnych oraz Teatru Rapsodycznego. Osobne wystąpienie poświęcono obecności polskich twórców w materiałach enerdowskiej STASI oraz reżyserowi Kazimierzowi Dejmkowi w raportach SB.

W sesji wezmą udział m.in. naukowcy z uniwersytetów we Wrocławiu, Katowicach i Warszawy oraz historycy z IPN. Pierwszy dzień sesji zakończy dyskusja panelowa z udziałem Joanny Siedleckiej, Ryszarda Krynickiego, Marka Nowakowskiego i Antoniego Pawlaka. Przez trzy dni na Scenie na Świebodzkim prezentowane będzie głośne przedstawienie Teatru Ósmego Dnia - "Teczki", zrealizowane na podstawie materiałów operacyjnych SB dotyczących artystów poznańskiego zespołu. Konferencja na scenie kameralnej wrocławskiego Teatru Polskiego rozpocznie się 19 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji