Artykuły

Kraków. Biedny Rok Szymanowskiego

Już za dziesięć dni zainaugurowany zostanie w Krakowie Rok Karola Szymanowskiego. Krakowskie instytucje muzyczne nie szykują jednak z tej okazji wielu spektakularnych muzycznych przedsięwzięć.

Decyzją Sejmu RP rok 2007 ogłoszony został Rokiem Karola Szymanowskiego. Kulminacyjne imprezy w hołdzie jednemu z największych, obok Fryderyka Chopina i Witolda Lutosławskiego, polskich twórców zaplanowano na marzec (70. rocznica śmierci) oraz październik (125. rocznica rodzin). Trudno w nich jednak doszukać się wydarzeń spektakularnych, choćby na miarę wykonania kompletu jego symfonii...

Niezrozumiały optymizm

Wśród organizatorów oraz szefów krakowskich instytucji muzycznych panuje jednak optymizm.

- Chcemy jak najaktywniej włączyć się w obchody Roku Szymanowskiego - mówił Jacek Berwaldt, p.o. dyrektora Filharmonii Krakowskiej, podczas wczorajszej konferencji prasowej. - To wielka radość, że powstanie tak wiele cennych inicjatyw związanych z tym jubileuszem - podkreślał.

Ten dobry nastrój trudno jednak zrozumieć, skoro Filharmonia Krakowska (której notabene patronem jest Szymanowski) ogranicza się do kilku zaledwie koncertów, a ich program również pozostawia wiele do życzenia. Zapytany, dlaczego tak się dzieje, dyrektor Berwaldt przyznał: - W marcu, od szeregu już lat, znaczna część orkiestry FK przebywa na zagranicznym tournée, a partytury Szymanowskiego wymagają dużego aparatu wykonawczego.

Kameralnym charakterem swego zespołu oraz ukierunkowaniem na zupełnie inną epokę muzyczną zasłaniał się także Stanisław Gałoński, dyrektor Capelli Cracoviensis. Mimo to jego zespół poświęci Szymanowskiemu parę koncertów w ramach festiwalu Muzyka w Starym Krakowie (15-31 sierpnia).

Ważne premiery

Znacznie bogatsze plany na Rok Szymanowskiego ma Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Są wśród nich publikacje kolejnych tomów dzieł Szymanowskiego, komplet nagrań dzieł wszystkich (wspólnie z wytwórnią DUX), liczne wznowienia (w tym cieszącej się dużą popularnością korespondencji kompozytora w opracowaniu Teresy Chylińskiej), a także działalność koncertowa.

W kooperacji z PWM Opera Krakowska zrealizuje światowe prawykonanie operetki "Loteria na mężów" Szymanowskiego w reżyserii Józefa Opalskiego (5 listopada). Jako współorganizator Festiwalu Muzyki Polskiej (4-11 listopada) PWM zapowiada też szereg koncertów z udziałem polskich i zagranicznych artystów. Niewykluczone, że w ramach tego festiwalu krakowscy miłośnicy opery zobaczą wrocławską inscenizację "Króla Rogera" w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

Witkacy i "Harnasie"

Ciekawe przedsięwzięcia zaplanowała krakowska Akademia Muzyczna. Jedno z nich rozpoczęło się już wczoraj i trwać będzie do czwartku - to seminarium naukowe oraz cykl koncertów "Karol Szymanowski - Muzyka fortepianowa", w ramach którego studenci klasy fortepianu prof. Andrzeja Pikula wykonują komplet dzieł Szymanowskiego na ten instrument. Koncerty odbywają się we Floriance o godz. 18.

W październiku AM wspólnie ze Związkiem Kompozytorów Polskich - Sekcją Muzykologów zorganizuje międzynarodową konferencję muzykologiczną "Karol Szymanowski i świat jego wartości", podczas której obok sesji naukowych usłyszymy najsłynniejsze bodaj dzieło Szymanowskiego - balet "Harnasie" w interpretacji akademickiego chóru i orkiestry pod batutą Tadeusza Strugały.

Sporo muzycznych wydarzeń szykuje natomiast Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem (ok. 50 koncertów). Pierwszy z nich już 29 marca. Wtedy też zakopiańskie muzeum z rąk spadkobierców kompozytora otrzyma nowe eksponaty, m.in. dwa pastelowe portrety Szymanowskiego autorstwa Witkacego.

Zacznie się Na Skałce

Uroczystości Roku Karola Szymanowskiego w Krakowie rozpoczną się 29 marca mszą św. w kościele Na Skałce (godz. 12). Następnie tuż przy grobie Szymanowskiego odbędzie się analogiczny do uroczystości pogrzebu kompozytora hołd świata muzycznego: złożenie kwiatów, wykonanie "Stabat Mater" i I Kwartetu smyczkowego, odtworzenie nagrania 2 Mazurków w wykonaniu samego Szymanowskiego oraz występ kapeli góralskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji