Artykuły

Wrocław. Rafał Olbiński w świecie opery

29 marca, przed premierą "Króla Rogera" w reż. Mariusza Trelińskiego, odbędzie się wernisaż wystawy plakatów autorstwa Rafała Olbińskiego.

Ekspozycja pochodząca ze zbiorów redaktora Adama Czopka zaprezentowana zostanie w foyer Opery Wrocławskiej. Goście będą mogli podziwiać blisko 50 plakatów artysty. Rafał Olbiński, który na stałe mieszka i tworzy w Nowym Jorku, zaprojektował również plakat do "Króla Rogera" [na zdjęciu].

***

Rafał Olbiński jest wybitnym polskim artystą. Po ukończeniu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zajmował się grafiką użytkową. Jeszcze w czasie studiów współpracował z kilkoma polskimi czasopismami, m.in. projektował szatę graficzną magazynu Jazz Forum. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i designerem. Od 1985 roku jest wykładowcą w School of Visual Arts w Nowym Jorku.

Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu. W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację. W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie Nowy Jork stolicą świata, wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza miasta, Rudolfa Gulianiego. Rok później artysta otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku.

Prace Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji jak: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie. W 2002 roku wybrane obrazy Rafała Olbińskiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art jako jedną z atrakcji na cześć obchodzonego Dnia Ziemi. Inni artyści, których prace były również prezentowane to: Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg i Andy Warhol.

W tym samym roku jego debiut scenograficzny do opery "Don Giovani" w Filadelfii był bardzo wysoko oceniony przez krytyków New York Timesa i Philadelphia Inquirer.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji