Artykuły

TVP. "Tydzień z Szymanowskim" w TVP Kultura

Trwa Rok Karola Szymanowskiego, kompozytora określanego mianem "drugiego po Chopinie". Z tej okazji TVP Kultura zaprasza w dniach 23 - 29 marca na "Tydzień z Szymanowskim" - szczególne, zakrojone na ogromną skalę wydarzenie artystyczne i telewizyjne.

W programie znajdą się koncerty, recitale, widowiska baletowe, filmy dokumentalne, także dyskusje z udziałem największych znawców muzyki poważnej. Wybitni soliści, doskonałe orkiestry, znakomite nazwiska (Nahorny, Zanussi, Wiłkomirska, Szymczewska i wielu innych). "Tydzień z Szymanowskim" to pierwsze na antenie TVP Kultura tak szerokie spojrzenie na życie i twórczość jednego kompozytora.

Tydzień z Szymanowskim na antenie TVP Kultura rozpoczyna się już 23 marca kilkugodzinnym programem z willi Karola Szymanowskiego "Atma" w Zakopanem. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi będą podczas tego wieczoru przeplatane filmami dokumentalnymi i koncertami. W programi m.in. "Stabat Mater" i "Litania do Najświętszej Marii Panny" (koncert zarejestrowany przez TVP w koprodukcji z ARTE w Katedrze Św. Jana w Warszawie), "Harnasiowa nuta" (program dokumentalny ukazujący związki Szymanowskiego z Podhalem), a także archiwalne nagranie II Koncertu skrzypcowego w wykonaniu Wandy Wiłkomirskiej i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego.

Kolejny dzień na antenie TVP Kultura poświęcony zostanie Podhalu: wielkiej miłości i inspiracji Karola Szymanowskiego. W programie "Harnasie" - wyjątkowe widowisko baletowe, zrealizowane w tatrzańskich plenerach (reżyseria Jacek Schmidt, choreografia Witold Gruca). Widzowie TVP Kultura usłyszą także mazurki Karola Szymanowskiego w wykonaniu Ewy Osińskiej.

W niedzielę i w poniedziałek TVP Kultura zaprasza na dwa programy zarejestrowane w marcu b.r., z udziałem wybitnych polskich artystów. Wystąpią m.in.: Olga Pasiecznik, Karol Radziwonowicz, Kwartet Śląski. W repertuarze utwory kameralne Szymanowskiego.

Od poniedziałku do czwartku w paśmie muzycznym TVP Kultura o godz. 17:05 zostaną zaprezentowane koncertowe wykonania utworów Szymanowskiego (m.in. "Sonata skrzypcowa" oraz "Mity" w wykonaniu Piotra Pławnera). Nie zabraknie także kompozycji inspirowanych twórczością artysty ("Mity" w aranżacji Włodzimierza Nahornego) oraz dzieł innych twórców z epoki Szymanowskiego wykonanych podczas Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia "Szymanowski i jego Europa" ("Herodiada" Paula Hindemitha).

W czwartek, 29 marca, polecamy film dokumentujący głośną premierę "Króla Rogera" w inscenizacji Krzysztofa Zanussiego (Palermo, 1992 r.).

Wielki finał "Tygodnia z Szymanowskim" odbędzie się na antenie TVP Kultura 29 marca, w 70. rocznicę śmierci kompozytora. Tego dnia: recital Agaty Szymczewskiej - zwyciężczyni ubiegłorocznego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Recital ten jest prezentem, jaki młoda skrzypaczka otrzymała od TVP Kultura za zwycięstwo w plebiscycie telewidzów. "Tydzień z Szymanowskim" zamknie "Pieśń o nocy" - unikatowy dokument o kompozytorze, powstały jako koprodukcja BBC i TVP.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji