Artykuły

Kraków. Nagroda za kreacje i scenografie

Nagrody im. Leona Schillera dla krakowianek Anny Cieślak [na zdjęciu] i Katarzyny Borkowskiej.

Aktorka Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, absolwentka PWST z 2004 roku, Anna Cieślak została tegoroczną laureatką Nagrody im. Leona Schillera, przyznawanej przez Związek Artystów Scen Polskich. Jak zapisano w uzasadnieniu - nagroda ta przypadła aktorce "za znakomite kreacje na scenie im. Juliusza Słowackiego".

Tam właśnie można Cieślak oglądać w spektaklach "Miarka za miarkę", "Mewa", "Kordian" i "Pułapka". Kinomanii znają ją m.in. z głównej roli w "Masz na imię Justine" (nagroda za najlepszy debiut roku na XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) oraz z niedawnego filmu "Dlaczego nie!". Obecnie pracuje nad rolą w "Biesach" Dostojewskiego, przygotowywanych w STU przez Krzysztofa Jasińskiego.

- Jestem bardzo zaskoczona, nie przypuszczałam, że dostanę tę nagrodę, choć wiedziałam, że jestem zgłoszona. To dla mnie prawdziwa niespodzianka, która każe mi teraz jeszcze bardziej się starać - powiedziała nam Anna Cieślak.

Przypomnijmy, że to kolejna aktorka Teatru im. J. Słowackiego wyróżniona tą nagrodą w ostatnich latach; wcześniej odebrały ją Dominika Bednarczyk (2002) oraz Barbara Kurzaj (2005).

Drugą laureatką tejże nagrody - "za osiągnięcia w scenografii" - została Katarzyna Borkowska, absolwentka krakowskiej ASP, autorka scenografii m.in. do spektakli w Starym Teatrze "Polaroidy" i "Sen nocy letniej według Williama Shakespeare'a".

Wręczenie nagród odbędzie się 26 marca w Warszawie.

Nagrodę im. Leona Schillera, przyznawaną od drugiej połowy lat 50., odebrali wcześniej m.in.: Konrad Swinarski, Jerzy Goliński, Jerzy Jarocki, Wojciech Pszoniak, Urszula Popiel, Jerzy Radziwiłowicz, Tadeusz Bradecki, Magda Jarosz, Krzysztof Globisz, Rudolf Zioło, Krystian Lupa, Ewa Kaim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji