Artykuły

Gdynia. Miejskie wydatki na kulturę

Budżetowe wydatki Gdyni na kulturę w tym roku są o połowę mniejsze niż zeszłoroczne. Powód? Najdroższe przedsięwzięcia związane z budową Muzeum Miasta Gdyni i organizacją imprez z okazji 80-lecia miasto ma już za sobą.

Co się znalazło w dziale "Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego" w tegorocznym budżecie przyjętym przez Radę Miasta Gdyni? Kwota 15 mln zł, czyli zaledwie 1,5 proc całego budżetu miasta. To niewiele, zważywszy, że w zeszłym roku Gdynia wydała na kulturę prawie 29 mln. Dlaczego w tym roku pieniędzy jest tak mało?

- Najdroższe przedsięwzięcia związane z budową nowej siedziby Muzeum Miasta Gdyni i organizacją imprez z okazji 80-lecia mamy już za sobą. A właśnie one stanowiły dużą część zeszłorocznego budżetu przeznaczonego na kulturę. W 2007 r. tak dużych wydatków nie przewidujemy. Muzeum wkrótce zostanie otwarte, zakończymy także rok jubileuszowych obchodów - tłumaczy Joanna Grajter, rzecznik gdyńskiego magistratu.

Największą część pieniędzy dostanie Miejska Biblioteka Publiczna (4,6 mln) na utrzymanie 24 swoich placówek rozsianych po całej Gdyni, zakup nowości wydawniczych, Gdyńskie Biesiady Literackie oraz drugą edycję Nagrody Literackiej "Gdynia".

3,2 mln ma dostać Teatr Miejski im. W. Gombrowicza, który w 2007 r. planuje siedem premier (m.in."Dziady cz. II", "Kariera Nikodema Dyzmy") oraz Miesiąc Włoski na Scenie Letniej w Orłowie i Festiwal Sztuk Współczesnych "R@port". Natomiast Teatr Muzyczny (który głównie finansowany jest przez Urząd Marszałkowski) miasto chce wesprzeć sumą 650 tys. zł.

Ponad 2,7 mln pochłoną organizowane lub wspierane przez miasto imprezy kulturalne. Wśród nich są wydarzenia, z których Gdynia słynie (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, koncerty Heineken Open'er Festival i Ladies Jazz Festival), imprezy kameralne (warsztaty gitarowe, spotkanie rodów gdyńskich, Połowy Poetyckie) i duże koncerty plenerowe (Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej, Finał "Lata z Radiem", impreza sylwestrowa).

Muzeum Miasta Gdyni, które w ciągu najbliższych paru miesięcy ma przeprowadzić się do nowej siedziby przy ul. Zawiszy Czarnego (obok plaży i Teatru Muzycznego), na swoją działalność otrzyma niewiele ponad 1 mln. Po przeprowadzce w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej (gdzie teraz działa MMG) zostanie zorganizowana stała ekspozycja historyczna prezentująca Gdynię, gdy była jeszcze rybacką wioską (na wystawę złożą się eksponaty wewnątrz budynku oraz miniskansen). Natomiast w nowej siedzibie zaplanowano już 12 imprez, wśród nich VII Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej, wystawa towarzysząca FPFF i rzeźby gdyńskiej artystki Dąbrówki Tyślewicz. Rada Miasta Gdyni przyjęła budżet na ten rok 24 stycznia.

* * *

Rozmowa z radną Beatą Łęgowską, przewodniczącą komisji kultury Rady Miasta Gdyni:

Katarzyna Fryc: Jak ocenia Pani tegoroczne wydatki Gdyni na kulturę?

Beata Łęgowska: Patrząc na procentowy udział wydatków na kulturę, zdawać by się mogło, że kwota nie jest zawrotna. W bieżącym roku stanowi ona półtora procenta wydatków miasta. Jest to jednak poziom, który utrzymywał się w budżetach sprzed 2001 roku, gdy rozpoczęła się budowa nowej siedziby Muzeum Miasta Gdynia. W związku z tą inwestycją w latach 2001-2006 udział kultury w wydatkach budżetowych oscylował wokół poziomu 2,2 do 3,1 proc. W tym roku środki będą przeznaczone przede wszystkim na aktualną działalność kulturalną.

Co jest słabą, a co mocną stroną gdyńskiej kultury?

- Mocną stroną jest bogactwo oferty kulturalnej. W mieście funkcjonują dwa teatry, które proponują zróżnicowany repertuar. Bogata propozycja Miejskiej Biblioteki Publicznej uwieńczona wręczeniem w ubiegłym roku po raz pierwszy Nagrody Literackiej "Gdynia". Ważne wydarzenia kulturalne, takie jak Festiwal Polskich Filmów Fabularnych czy odmienny w swoim charakterze Heineken Open'er Festiwal, uznany za jedną z najlepszych europejskich imprez muzycznych. W ubiegłym roku po raz pierwszy przeprowadzono Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Organizowane są również koncerty muzyki klasycznej, na przykład w cyklu "Niedziela Melomana". W Gdyni odbywa się doroczny Festiwal Muzyki Sakralnej i letnie koncerty muzyki promenadowej na Kamiennej Górze. To tylko kilka pozycji z bogatej oferty kulturalnej miasta.

W moim odczuciu słabością gdyńskiej kultury jest brak nowoczesnej infrastruktury. Zakończona w ubiegłym roku budowa Muzeum Miasta Gdynia nie zaspokaja jeszcze wszystkich potrzeb.

Jakie są najpilniejsze potrzeby gdyńskiej kultury?

- Takie potrzeby leżą w sferze inwestycyjnej, a nie organizacyjnej. Jednym z bogactw Gdyni są ludzie - twórcy i animatorzy kultury. Powinniśmy zapewnić im warunki do poszerzania oferty kulturalnej. Krokiem w tym kierunku jest planowane w tegorocznym budżecie przeprowadzenie prac projektowych nowego obiektu dla miejskiej kultury [nowej siedziby Centrum Kultury - red.]. Jak powinna być kształtowana gdyńska polityka kulturalna w najbliższych latach?

- Pewne sugestie na ten temat znajdą się w raporcie o stanie gdyńskiej kultury, który będzie opracowany w tym roku.

Na zdjęciu: Teatr Miejski w Gdyni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji