Artykuły

Warszawa. Igo Sym w Muzeum Powstania Warszawskiego

W poniedziałek 5 marca o 18.30 w Muzeum Powstania Warszawskiego kolejne spotkanie filmowe z przedwojenną Warszawą zorganizowane wspólnie z Instytutem Teatralnym. W programie projekcja filmu "Dyplomatyczna żona" w reż. Mieczysława Karewicza to film przygotowywany w koprodukcji polsko-niemieckiej. Kim był Igo Sym (na zdjęciu), jakie były jego wojenne losy, jak skończyło się tak barwne życie opowiedzą Stanisław Janicki i Ewa Hevelke.

Igo Sym - jedna z największych gwiazd przedwojennego kina występował w filmach polskich i niemieckich. Przyjaźnił się z Marleną Dietrich i Hanką Ordonówną. Mógł przejść do historii jako jeden z najlepszych amantów. Został zapamiętany jako szpieg i polski zdrajca - chociaż z pochodzenia był Austriakiem.

"Dyplomatyczna żona" w reż. Mieczysława Karewicza to film przygotowywany w koprodukcji polsko-niemieckiej.

Dwie ekipy, dwu reżyserów, dwie wersje tej samej historii. Niemiecka wersja zatytułowana została"Abenteuer in Warschau". To lekka komedia muzyczna opowiadająca o tytułowych przygodach Jadwigi - pięknej aktorki, która stanie przed trudnym wyborem miedzy sceną a przykładnym życiem u boku dyplomaty. Film dzisiaj bardzo rzadko pokazywany, zgromadził na ekranie najpopularniejszych aktorów tamtych czasów: Aleksander Żabczyński w roli dyplomaty, Mieczysława Ćwiklińska - ekscentryczna Apolonia, Helena Grossówna - Wanda młoda adeptka sztuki aktorskiej, Lena Żelichowska - boska Inez oraz Igo Sym wcielający się rolę tenora.

Film w niemieckiej wersji językowej zaprezentowany zostanie z polskimi napisami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji