Artykuły

Gliwice. Konkurs INSPIRACJE rozstrzygnięty

Na posiedzeniu w dniu 21 lutego komisja w składzie: Jolanta Łabiak, Jacek Mikołajczyk, Beata Mendyka-Sokołowska, Jolanta Szymura, Małgorzata Zalewska-Zemła stwierdziła, że w regulaminowym terminie do udziału w konkursie zgłoszonych zostało 11 projektów, których nie zwracamy autorom.

Wyniki konkursu

Do pokazów konkursowych, które odbędą się w ramach XVIII Gliwickich Spotkań Teatralnych w nurcie INSPIRACJE zakwalifikowano 4 projekty:

1. Tytuł projektu: ZWISCHENMENSCH

Autor projektu: Teatr Novogo Fronta ( Czechy)

Teatr: Teatr Novogo Fronta

2. Tytuł projektu: FANTAZY

Autor projektu: Mariusz Pilawski

3. Tytuł projektu: WSZYSCY ODCHODZĄ W CIEMNOŚĆ

Autorzy projektu: Krzysztof Prus, Marek Mikulski

4. Tytuł projektu: WASZA WOLNOŚĆ JEST NASZĄ DECYZJĄ

Autor projektu: Sebastian Majewski

Teatr: scena witkacego.wro

Komisja dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu za udział i informuje, że pokazy konkursowe odbędą się w dniach 8-11 maja 2007 w ramach nurtu INSPIRACJE, który stanowi integralną część XVIII Gliwickich Spotkań Teatralnych.

***

O LAUREATACH:

1. Teatr Novogo Fronta - Praha (Czechy)

Tytuł Projektu: ZWISCHENMENSCH

Znakomity teatr rodem z Rosji , od 1995 roku na stałe mieszkający w Pradze. Krytycy opisują ich pracę jako gorzką taneczną groteskę, podzielony taniec lub porównują ich ruch sceniczny z tańcem butoh. Widowiska TNF tworzą obrazy na granicy miedzy mistycyzmem i abstrakcją, sztuką cyrkową i tańcem współczesnym, gdzie główną siłą napędową jest akcja, improwizacja, napięcie wzmocnione niedorzecznością ludzkiej tragedii.

Akcja ZWISCHENMENSCH usytuowana jest w 1945 roku w zrujnowanej Warszawie. W mieście, gdzie przed wojna mieszkało 1 300 000 osób, po działaniach wojennych zostało 878 000. W tym czasie do ruin i zgliszcz przychodzi Mesjasz

Spektakl zainspirowany Księgą Ezechiela i biblijną historią Łazarza.

2. Krzysztof Prus/ Marek Mikulski

Tytuł projektu: WSZYSCY ODCHODZA W CIEMNOŚĆ

Krzysztof Prus - reżyser, współzałożyciel Teatru GUGALANDER w Katowicach, od 1996 roku pracuje w teatrze repertuarowym. Zrealizował m.in. "Kordiana" ( Teatr Dramatyczny w Białymstoku), "Ślub" Gombrowicza (Teatr Dramatyczny w Płocku), "Mąż i Żona" Fredry (Tesinskie Divadlo Czeski Cieszyn), "Sen Srebrny Salomei"(Teatr Śląski w Katowicach)

Marek Mikulski - scenograf - absolwent PWSSP w Poznaniu. Obok scenografii teatralnej zajmuje się wystawiennictwem i architekturą wnętrz. Zaprojektował m.in. przestrzeń sceny Atanazego Bazakbala w Teatrze Witkacego w Zakopanem.

Spektakl porusza historię powstań śląskich, Chce o nich jednak mówić inaczej niż zwykło się to robić. Nie z pozycji Niemców lub Polaków. Z pozycji Ślązaków, dla których powstania nie były walką o wolność, lecz straszliwą wojna domową. Po której stronie się nie opowiedzieli - zawsze przegrali

3. [:] scena witkacego.wro

WASZA WOLNOŚĆ JEST NASZĄ DECYZJĄ

Scena Witkacego Wro. Została założona przez reżysera i dramaturga Sebastiana Majewskiego oraz drezdeńskiego pisarza Andreasa Pilgrima.

Sebastian Majewski współpracował m.in z Teatrem Wierszalin, Wrocławskim Teatrem Współczesnym, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Wraz z Janem Klatą zrealizował głośne przedstawienie "Transfer" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

"Wasza wolność jest naszą decyzją" to historia o ludzkim poszukiwaniu szczęścia i o rozstrzygnięciach jakie ofiarują człowiekowi, zależności od światopoglądu, religia, filozofia albo sztuka.

4. Mariusz Pilawski

Tytuł Projektu: FANTAZY"

Mariusz Pilawski - aktor i reżyser. Wystąpił w około 40 sztukach teatralnych, teatralnych ponad 50 filmach. Jest laureatem nagród teatralnych. Na stałe związany z Teatrem Nowym w Łodzi. Od 1991 roku próbuje sił jako reżyser. Jest również poetą i felietonistą.

Chęć zrealizowania FANTAZEGO w zrujnowanym gliwickim Teatrze wiąże się z procesem długotrwałego poszukiwania miejsca do wystawienia tego dramatu. Wydaje się - jak mówi autor-że naturalność wnętrza gliwickiej sceny podnosi do rangi szerszego, wręcz symbolicznego ukazania rozpadu czy upadku szlachty polskiej w końcowych chwilach epoki romantyzmu. Ludzkie losy bohaterów zaplątane w sieć wydarzeń dają wyraźny znak przestrogi przed kierowaniem się w życiu tylko zwykłym egoizmem, partykularyzmem czy wreszcie knowaniem i intryga za wszelka cenę. Wszystko to nadaje "Fantazemu" uniwersalistyczne znaczenie, czyniąc z dramatu dzieło ponadczasowe.

Organizator konkursu - Impresariat Gliwickiego Teatru Muzycznego, Al. Przyjażni 18, 44-100 Gliwice

tel. 032 231 88 13, 032 231 37 29

e-mail: impresariat@teatr.gliwice.pl

Na zdjęciu: Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji