Artykuły

TVP Kultura. Tydzień z Szymanowskim

Trwa Rok Karola Szymanowskiego [na zdjęciu], kompozytora określanego mianem "drugiego po Chopinie". Z tej okazji TVP Kultura zaprasza na "Tydzień z Szymanowskim" (23 - 29 marca 2007 r.) - szczególne, zakrojone na ogromną skalę wydarzenie artystyczne i telewizyjne.

W programie znajdą się koncerty, recitale, widowiska baletowe, opery, filmy dokumentalne, a także dyskusje z udziałem największych znawców muzyki poważnej. Wybitni soliści, doskonałe orkiestry, znakomite nazwiska (Strawiński, Nahorny, Zanussi, Wiłkomirska, Szymczewska i wielu innych). "Tydzień z Szymanowskim" to pierwsze na antenie TVP Kultura tak szerokie spojrzenie na życie i twórczość jednego kompozytora.

23 marca TVP Kultura zaprasza na kilkugodzinny program transmitowany z willi Karola Szymanowskiego "Atma" w Zakopanem. Usłyszymy m.in. "Stabat Mater" i "Litanię do Najświętszej Marii Panny" - koncert zarejestrowany w Katedrze Św. Jana w Warszawie przez TVP (w koprodukcji z ARTE). W programie także "Linia życia" - dokument ukazujący najważniejsze fakty z życia Szymanowskiego - a także archiwalne nagranie II Koncertu skrzypcowego w wykonaniu Wandy Wiłkomirskiej i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego.

Kolejny dzień na antenie TVP Kultura poświęcony zostanie Podhalu: wielkiej miłości i inspiracji Karola Szymanowskiego. W programie "Harnasie" - wyjątkowe widowisko baletowe, zrealizowane w tatrzańskich plenerach (reżyseria Jacek Schmidt, choreografia Witold Gruca). Widzowie TVP Kultura usłyszą także mazurki Karola Szymanowskiego w wykonaniu Ewy Osińskiej.

W niedzielę TVP Kultura zaprasza na pierwszą z czterech telewizyjnych premier symfonii Szymanowskiego, w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, pod dyrekcją Gabriela Chmury (nagranie z 9 marca 2007 r.).

Od poniedziałku do czwartku w paśmie muzycznym TVP Kultura o godz. 17.05 zostaną zaprezentowane koncertowe wykonania utworów Szymanowskiego (m.in. "Sonata skrzypcowa" oraz "Mity" w wykonaniu Piotra Pławnera). Nie zabraknie także kompozycji inspirowanych twórczością artysty ("Mity" w aranżacji Włodzimierza Nahornego czy "Apollo i muzy" Strawińskiego wykonane podczas Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia "Szymanowski i jego Europa").

W czwartek, 29 marca, polecamy film dokumentujący głośną premierę "Króla Rogera" w inscenizacji Krzysztofa Zanussiego (Palermo, 1992 r.).

Wielki finał "Tygodnia z Szymanowskim" odbędzie się na antenie TVP Kultura 29 marca, w 70. rocznicę śmierci kompozytora. Tego dnia zapraszamy na recital Agaty Szymczewskiej - zwyciężczyni ubiegłorocznego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Recital ten jest prezentem, jaki młoda skrzypaczka otrzymała od TVP Kultura za zwycięstwo w plebiscycie telewidzów.

"Tydzień z Szymanowskim" zamknie "Pieśń o nocy" - unikatowy dokument o kompozytorze, powstały jako koprodukcja BBC i TVP.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji