Artykuły

Warszawa. "Szajba" w Laboratorium Dramatu

24 lutego odbędzie się w Laboratorium Dramatu prapremiera "Szajby" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Anny Trojanowskiej.

"Szajba" to czarna - do granic wytrzymałości - komedia. Czarna, a jednocześnie biało-czerwona. Terroryści z Kujaw zaatakowali Polskę. Chcą ją zetrzeć z mapy, a na to miejsce proklamować Wielkie Kujawy. Mister Ble, dożywotni premier, zamierza rządzić Polską do śmierci. Wprawdzie Polska ma Głos, ale nikt Go nie słyszy, a może nie słucha. Nikt, prócz żony Mistera Ble - Wiktorii...

Anna Trojanowska ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Wydziale Reżyserii PWST w Krakowie. Wyreżyserowała: "Bliźnięta z Wenecji" Goldoniego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (przeniesienie egzaminu z PWST), monodram "Ja, Ferdydurke" według Gombrowicza w Teatrze Studyjnym w Łodzi (Nagroda Krytyki na Festiwalu w Kłodzku), "Ubu-król" Jarry'ego z okazji 40-lecia Stodoły, "Dzień dobry i do widzenia" Fugarda (egzamin reżyserski w PWST), dwie różne wersje "Idioty" według Dostojewskiego w PWST i Teatrze Bückleina w Krakowie, "Pannę Julię" Strindberga w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, monodram Piotra Jankowskiego (adaptacja opowiadania Krzysztofa Vargi "Tequila") w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, "Nasi" (tekst napisany wspólnie z Joanną Sztukator) w ramach projektu Szybki Teatr Miejski w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, "Surwiwal" A. Burzyńskiej w Teatrze Ludowym w Krakowie.

O swoim najnowszym spektaklu mówi: W "Szajbie" interesują mnie przede wszystkim mechanizmy władzy. Relacje pomiędzy rządzącymi, a terrorystami. To, w jaki sposób się nawzajem wykorzystują, a jednocześnie stanowią coś w rodzaju naczyń połączonych. Pracując nad tekstem zadałam sobie pytanie: czym jest dla mnie Polska? Dramat jest ciekawy, ponieważ daje mi również możliwość poszukiwania nowej konwencji teatralnej. Jaka ona jest? Odpowiedź zostawiam widzom...

***

Małgorzata Sikorska-Miszczuk ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Studium Scenariuszowe PWSFT i T w Łodzi oraz Gender Studies UW.

Jest autorką dramatów: "Śmierć Człowieka-Wiewiórki"(wyróżnionego podczas konkursu "ulrike" w 2006 r., poświęconego postaci terrorystki Ulrike Meinhof; dramat zrealizowany przez teatr Usta Usta/2xU, reż. Marcin Liber ), "Klatka dla jednej kobiety" (próba czytana w Laboratorium Dramatu) "Psychoterapia dla psów i kobiet" (próba czytana w TR Warszawa w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz).

Pisze również scenariusze (m.in. serial "Niania", "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń", nagroda Srebrne Koziołki na Festiwalu Ale kino! Poznań 2003) i opowiadania.

Autorka o dramacie: Sztukę tę napisałam w amoku będąc, złożona Mocą Twórczą. Sztuka to wesoła a pogodna, prawie ludowa, pod sercem wynoszona i wylulana, nad podziw dorodna, na nasze szczęście powstała.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji