Artykuły

Warszawa. Inauguracja Roku Szymanowskiego w BUW

Prezentacja rękopisów utworów Karola Szymanowskiego oraz otwarcie wystawy jubileuszowej poświęconej kompozytorowi uświetniły poniedziałkowe spotkanie w warszawskiej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (BUW), inaugurujące obchody Roku Karola Szymanowskiego.

Prezentowane po raz pierwszy publicznie rękopisy utworów Szymanowskiego zostały zakupione w 2006 roku na aukcji w Londynie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są to źródła IV Symfonii "Koncertującej" (wyciąg fortepianowy sporządzony przez Grzegorza Fitelberga z odręcznymi poprawkami Szymanowskiego) oraz rękopiśmienna kopia wyciągu fortepianowego II Koncertu skrzypcowego.

Dyrektor BUW Ewa Kobierska-Maciuszko podkreśliła w poniedziałek, że instytucja przygotowywała się do zakupów rękopisów Szymanowskiego już od dwóch lat. - Dwa lata temu nam się nie udało; to, że udało się teraz, to zasługa ministerstwa, które sfinansowało ten zakup w ramach programu "Dziedzictwo Kulturowe" - tłumaczyła.

Otwarto także wystawę planszową nt. życia i twórczości Szymanowskiego. Prezentowane są fotografie i notki biograficzne dotyczące m.in. domu rodzinnego, przyjaciół, najważniejszych dzieł, choroby i pogrzebu kompozytora. Ekspozycja będzie czynna do 16 marca.

Rok 2007 został ogłoszony Rokiem Karola Szymanowskiego przez Sejm, z okazji 125. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci wybitnego kompozytora. Z tej okazji zaplanowano m.in. uroczyste złożenie kwiatów na grobie Szymanowskiego na Skałce przez przedstawicieli instytucji muzycznych Krakowa (29 marca - w rocznicę śmierci Szymanowskiego), premierę opery "Król Roger" w reżyserii Mariusza Trelińskiego w Operze Wrocławskiej, koncert symfoniczny Szymanowskiego w warszawskiej Filharmonii Narodowej w maju, XXX Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem - w lipcu.

Wśród imprez towarzyszących zaplanowano wstępnie m.in. Dzień Karola Szymanowskiego, połączony z recytacją jego listów i publikacji, podczas Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtycki Probaltica 2007; Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Karolu Szymanowskim; konferencję muzykologiczną Związku Kompozytorów Polskich pt. "Karol Szymanowski i świat jego wartości".

Karol Szymanowski (1882-1937) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów pierwszej połowy XX w. Jest twórcą między innymi słynnego "Stabat Mater", baletów "Harnasie" i "Mandragora" , oper "Hagith" i "Król Roger", szeregu symfonii i utworów kameralnych. Zasłynął też z artystycznej stylizacji muzyki kurpiowskiej i góralskiej.

Na zdjęciu: Inauguracja Roku Karola Szymanowskiego w BUW.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji