Artykuły

Nadwrażliwcy zagubieni w codzienności

Michał Siegoczyński przygotował na praskiej scenie spektakl "Elling". Będzie to opowieść o potrzebie posiadania rodziny i pragnieniu więzi z drugim człowiekiem.

Reżyserowi rozgłos przyniosły inscenizacje "Kiedy zjadłem psa" Jewgienija Griszkowca w legnickim Teatrze im. Modrzejewskiej, "Wieje" w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu i przedstawienie "Uwaga - złe psy!" Remigiusza Grzeli w warszawskiej Wytwórni. Tym razem Siegoczyński postanowił przenieść do teatru historię z norweskiego filmu "Elling" Nassa, nagrodzonego m.in. przez publiczność 18. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Bohaterami sztuki, która powstała na podstawie scenariusza Axela Hellsteniusa, jest troje wyrzutków próbujących odnaleźć się w rzeczywistości. Elling (Jarosław Boberek) i Kjell (Tomasz Karolak) po latach spędzonych w zakładzie psychiatrycznym dostają szansę powrotu dożycia - rząd kupuje im mieszkanie. Okazuje się jednak, że dostosowanie się do reguł w społeczeństwie nie jest łatwe, a najprostsze czynności stają się wyzwaniem. Prawie histeryczne reakcje wywołuje u Ellinga i Kjella konieczność odebrania telefonu czy wyjścia na zakupy do sklepu. Pewnego dnia poznają Reidun (Monika Pikuła) - samotną dziewczynę w ciąży. Razem tworzą trio nadwrażliwców doświadczonych przez los, którzy mimo wszystko starają się znaleźć swoje miejsce na ziemi. I w końcu im się to udaje. Trafiają do spokojnej przystani, gdzie obowiązują proste uczucia i emocje...

Losy Ellinga i Kjella śledzić można nie tylko w teatrze, ale także na blogach internetowych: www.myspace.com/elling_i_kjell oraz elling-i-kjell.blogspot.com.

Teatr Nowy Praga, ul. Otwocka 14, tel. 022 818 60 39, 16.02, godz. 20.30

***

Michał Siegoczyński: - Zanim Petter Nass nakręcił film "Elling", na podstawie powieści "Bracia krwi" Ingvara Ambjorsena powstała sztuka teatralna Axela Hellsteniusa. Właśnie ona stała się punktem wyjścia naszego spektaklu. Zależało mi przede wszystkim na pokazaniu zagubienia bohaterów opuszczających szpital. Każdy człowiek nieustannie znajduje się w podobnej sytuacji - zostawia za sobą miejsca i chwile, które minęły. To także opowieść o pierwotnej potrzebie posiadania rodziny. Wszyscy bohaterowie ją utracili: Ellingowi umarła matka, Kjell jest niechcianym dzieckiem, Reidun - sierotą. Szukając ciepła, tworzą razem coś na wzór rodziny, a strach przed rzeczywistością daje im siłę uważnego i wrażliwego traktowania siebie nawzajem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji