Artykuły

"Niech żyje bal" czyli karnawał w "Jaraczu"

"Niech żyje bal" w reż. Wiesławy Niemaszek w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Pisze Irek Burski w Krajobrazach i Spojrzeniach.

Na tegoroczny karnawał "Jaracz" obdarował nas nostalgiczną podróżą przez dwudziesty wiek. Wytworny i rozśpiewany Marian Czarkowski poprowadził nas drogą niezapomnianych szlagierów...

Są zatem przeboje Ordonki, Mieczysława Foga, Kaliny Jędrusik, Karin Stanek, Czesława Niemena, Breakoutów, Czerwonych Gitar... Melodyczne piosenki z 20. i 30. lat minionego stulecia, tanga, walce, charlestony, standardy jazzowe, big beat i rock and roll, jak również współczesne przeboje. Na scenie pojawili się przystojni dżentelmeni i piękne damy z przedwojennych kabaretów, ale również bikiniarze, poeci "krain łagodności" oraz rockowi zbuntowani idole. Nie zabrakło także młodzieży w czerwonych krawatach... Dobrym zamysłem reżyserskim były wiązanki utworów niejako z dwóch "przeciwstawnych światów".

Widowisko żywo przyjęte przez publiczność, o czym świadczyć mogły gromkie oklaski, co rusz wybuchające na widowni. Zasłużone. Począwszy od "Polki" (H. Wolicka, E. Pałuska, A. Jędrzejak), "Zakochanego złodzieja" (J. Borodziuk), "Małego gigolo" (A. Grzybowska), "Słomianego wdowca" (C. Ilczyna) i "Mały wąsik" (M. Czarkowski) kończący pierwszy akt, aż po "Trzech przyjaciół z boiska" (M. Tyrlik, J. Borodziuk, M. Kiszluk), "Cichą wodę" (S. Krauze), "Pierwszy siwy włos" (A. Kochańska, C. Ilczyna), "Polską miłość" (W. Niemaszek, M. Czarkowski), "Co się stało z nasza klasą" i tytułowy "Niech żyje bal".

Niektórzy z naszych artystów, mogliby śmiało pretendować do grona gwiazd muzycznej sceny. Na pewno w tym gwiazdozbiorze nie zabrakłoby: Ewy Pałuskiej, Agnieszki Grzybowskiej, Sary Szymczak, a nade wszystko Katarzyny Kropidłowskiej. I pomimo że olsztyński "Jaracz" to nie warszawskie "Buffo", to sylwestrowa muzyczna premiera w reżyserii Wiesławy Niemaszek stała się prawdziwym karnawałowym strzałem w dziesiątkę!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji