Artykuły

Poznań. Stanie pomnik Nowowiejskiego

W Poznaniu stanie pomnik Feliksa Nowowiejskiego. W środę [7 lutego], w 130. rocznicę urodzin kompozytora - Towarzystwo Muzyczne jego imienia poinformowało o swoim pomyśle. Przewodnicząca Towarzystwa Nina Nowowiejska - synowa kompozytora przypomina, że Poznań dla kompozytora był miastem, w którym żył i tworzył.

List intencyjny w sprawie budowy pomnika kompozytora podpisali: metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, wojewoda wielkopolski Tadeusz Dziuba, marszałek województwa Marek Woźniak, prezydent Poznania Ryszard Grobelny oraz dyrektorzy czołowych instytucji artystycznych miasta.

Jesze nie wiadomo, gdzie dokładnie pomnik stanie. Pomysłodawcy sugerują okolice Sołacza i Alei Wielkopolskiej, gdzie znajduje się dom kompozytora, lub okolice ulicy Nowowiejskiego. Koszt pomnika jest szacowany na około dwustu tysięcy złotych.

Feliks Nowowiejski spędził w Poznaniu ponad 20 lat. W tym czasie nie tylko komponował, ale także wykładał w Konserwatorium Poznańskim, wpływał na rozwój ruchu śpiewaczego oraz czynnie koncertował jako organista.

Obecni na środowej konferencji prasowej dyrektorzy poznańskich instytucji: Sławomir Pietras (Teatr Wielki) i Wojciech Nentwig (Filharmonia Poznańska) oraz rektor Akademii Muzycznej Bogumił Nowicki zadeklarowali promocję utworów Feliksa Nowowiejskiego.

Na zdjęciu: Feliks Nowowiejski (1877-1946).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji