Artykuły

Boccaccio na Zoomie

Forma Boccacciowskich opowiastek skojarzyła się artystom Modrzejewskiej ze zdalną konferencją w aplikacji Zoom. Z internetowego meetingu, jakich odbywaliśmy w czasie lockdownu dziesiątki, zrobili efektowną narracyjną klamrę swojego wideospektaklu.

Narodowy lockdown uniemożliwił nam gro­madzenie się w teatrach, ale nie pozbawił nas towarzystwa artystów teatru i kontaktu z ich nie­spożytą wyobraźnią. Ciekawe, że przez te dłu­gie tygodnie i miesiące, kiedy zamknięci w do­mach byliśmy świadkami całkiem mocnego uderzenia sztuki w Internecie (jej sens i jakość to temat na inną dyskusję), tylko jeden zespół w Polsce zdecydował się zająć Dekameronem. Dziełem wprawdzie bardzo starym, ale jakby idealnie skrojonym na nasze dziwne czasy. Giovanni Boccaccio, jak wiemy, upamiętnił w nim zarazę, jaka przetoczyła się przez Europę dawno temu, w 1348 roku, nie jedyną i podob­no wcale nie najstraszniejszą w jego epoce. Epi­demia dżumy nie stała się jednak tematem Dekameronu, ale ledwie okolicznością, im­pulsem: oto na przedmieściach Florencji spo­tykamy siedem kobiet i trzech mężczyzn, któ­rzy ku pokrzepieniu opowiadają sobie krótkie historyjki pełne niewybrednego humoru i ero­tyzmu. W Dekameronie jest ich całe sto, po dziesięć na każdy dzień.

Czy więc wystawić Dekameron znaczy: dać widzom wytchnienie od zgryzot otaczającego świata? Pozwolić na beztroski eskapizm? Za­pomnienie? Artyści legnickiego teatru, czy to na scenie, czy to w półchałupniczej zbiorowej wideokreacji wyświetlanej na ekranach tab­letów, chyba nie potrafiliby zaproponować widzom tylko tyle. W Nowym Dekameronie świetny zespół Teatru im. Heleny Modrzejewskiej wybiera kilkanaście Boccacciowskich historyjek i daje nam eklektyczną formę, zaj­mującą nieraz historię, ale chyba nie chce też, byśmy całkiem zapomnieli o rzeczywistości, która dzieje się za oknami naszych domów.

Wideospektakl Modrzejewskiej zaczyna się zresztą w okolicznościach bardzo współczesnych: w pierwszych scenach obserwujemy samotnego mężczyznę granego przez Rafała Cielucha, zamkniętego w klaustrofobicznym mieszkaniu, jak do niedawna zamknięci by­liśmy wszyscy. Bohater kursuje raz to między niemal pustą lodówką a balkonem, gdzie pali papierosy i patrzy na opustoszałą Legnicę, znowuż to między telewizorem z włączonym TVP Info a komputerem, na którym ogląda pornosy. Spożywa też wysokoprocentowy al­kohol — ze szklanki albo po prostu z gwinta. Dynamiczny montaż wzmaga wrażenie dusz­ności sceny, bohater wykonuje codzienne czyn­ności coraz rozpaczliwiej, jakby znalazł się w potrzasku. Ale w pewnym momencie Cieluch ubiera się „wyjściowo” i siada przed mo­nitorem laptopa, na którym wyświetlają się twarze kolegów i koleżanek z teatru.

Zamysł wideospektaklu, który można było oglądać, jak w teatrze, o wyznaczonej porze, ale na ekranach telefonów komórkowych, lap­topów i telewizorów w serwisie YouTube, jest prosty. Forma Boccacciowskich opowiastek skojarzyła się artystom Modrzejewskiej pod wodzą Jacka Głomba ze zdalną konferencją w aplikacji Zoom. Z internetowego meetingu, jakich odbywaliśmy w czasie lockdownu dzie­siątki, zrobili efektowną narracyjną klamrę. Przez niemal dwie godziny patrzymy oczami samotnego mężczyzny na ekran komputera i przenosimy się do mieszkań innych aktorów, którzy grają dla nas za pośrednictwem kamer nieco prowizoryczny w formie wideoteatr.

Zaczyna Joanna Gonschorek opowieścią o wyprawie dwóch kobiet — w obu rolach dzię­ki filmowemu montażowi oglądamy tę samą aktorkę — do króla Salomona. Jedna chce za­sięgnąć rady, jak być kochaną, druga — znaleźć sposób na nieposłusznego męża, którego „bła­ganiem, pochlebstwem ani żadnym innym środkiem złości i uporu oduczyć nie może”. Warto wiedzieć, że u Boccaccia opowieść ta mówi o wyprawie dwóch mężczyzn i jest jedną z wielu w Dekameronie, które dzisiejszym ję­zykiem określilibyśmy co najmniej jako mizoginiczne. Mądry król w zawoalowany spo­sób radzi bowiem bohaterowi, by… skatował swoją żonę i w ten sposób nauczył ją dyscy­pliny. Co ten skwapliwie czyni, nie mogąc na­dziwić się skuteczności tej metody. W etiudzie Gonschorek finałową chłostę wymierza nie mąż żonie, ale żona mężowi, co przypomina Tarantinowskie filmowe fantazje o kobietach mścicielkach, ale i ironicznie odwraca przemocową sytuację.

Z kobiecymi motywami rozprawia się jesz­cze kilka innych etiud Nowego Dekameronu. Choćby ta o dziewczynie chcącej zostać chrze­ścijanką i w tym celu przychodzącej do pustel­nika, który wmawia jej, że jego penis to diabeł, zaś jej pochwa to piekło, do którego diabła należy zapędzić. Scena ta, ale i późniejsze bagatelizowanie relacji bohaterki przez inne ko­biety, dość trafnie ilustruje to, co feminizm nazywa „kulturą gwałtu”. Jest to etiuda tym bardziej wstrząsająca, że ubrana w formę ru­basznego teatrzyku cieni — bez natrętnych aktu­alizacji, na które cierpią niektóre etiudy, choć­by ta w wykonaniu Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka. Z kolei w zagranej z dużym wdziękiem i z fantazyjnymi kostiumami Pokutującej duszy, w wykonaniu Małgorzaty Urbańskiej i Bog­dana Grzeszczaka, to kobieta rozgrywa męż­czyzn. To też jedna ze scen, w których zwracają uwagę domowa, jakby naprędce zaimprowi­zowana scenografia i kostiumy — wychodzące z niej szwy są celowo wyeksponowane i potrak­towane z poczuciem humoru. Najlepiej zresztą w Nowym Dekameronie wypadają właśnie te sceny, w których prowizorka warunków pro­dukcji przekuta jest na świadomą formę.

Jakkolwiek rozumieć „opiekę artystyczną” Jacka Głomba nad tym eklektycznym i jednak z założenia nierównym projektem, wydaje się, że aktorzy Modrzejewskiej mieli chyba dużą wolność w doborze środków wyrazu i metod realizacji swoich etiud. Na potrzeby Nowego Dekameronu musieli stać się przecież także autorami kostiumów i scenografii, animato­rami, kompozytorami, ale i — co chyba w tym przypadku szczególne — operatorami kamer. Stylistyka poszczególnych scen różni się więc między sobą znacznie: nie wszystkie bowiem są aktorskie. Niektóre sięgają po poetykę teledy­sku (punkowe w energii songi Ewy Galusińskiej), inne nawet filmu animowanego, teatru cieni czy animacji poklatkowej. Ciekawie wy­padają zwłaszcza te ostatnie próby: choćby poetycka Noc w Mugnon czy bardziej satyryczna opowieść o chciwym bracie Cipolli, który wydaje się być aluzją do postaci znanego toruńskiego redemptorysty. Zróżnicowana jest także jakość etiud, co dość istotne w od­biorze dwugodzinnego wideo. Niektóre sce­ny nagrywane są porządnymi kamerami o wy­sokiej rozdzielczości, inne ewidentnie komór­kami z ręki, jeszcze inne kamerkami laptopów. Zarejestrowany w ten klaustrofobiczny sposób został choćby monolog Pawła Palcata, zamy­kający część pierwszą spektaklu. Bohater mó­wi w nim słowa wstępu Dekameronu, a swoim makijażem przypomina Jokera z filmu z Joaquinem Phoenixem. „Te historie nie uganiają się za nikim, one nawet nie proszą, by ich słuchano” — mówi oraz podkreśla, że przedstawione opowieści padają w „miejscu wy­tchnienia”. Przewrotne słowa w ustach postaci, która we wspomnianym filmie staje na czele wielkiej społecznej rewolucji.

Na projekt pod tytułem Nowy Dekameron mimo wszystko patrzy się z pewną sympatią. Głównie dlatego, że został nakręcony w wyjąt­kowych warunkach i że bije od niego kolek­tywna energia zespołu Modrzejewskiej. Jedno­cześnie chyba nie należy tego traktować inaczej niż jako quasi-teatralny wideodziennik czasów pandemii, „czekadełko” przed powrotem do normalności, jakkolwiek ją sobie wyobrazimy. Ale żeby zaraz obrażać się na mało teatralną formę? Od tylu lat mówimy przecież o tym, że instytucje teatralne powinny być inter­dyscyplinarne, a kiedy w sytuacji przymuso­wej sięgają po nieteatralne narzędzia, mieli­byśmy krzyczeć: „To przecież nie jest teatr”?

Wydaje się, że za tym projektem stoi też proste przesłanie. Sztuka, choćby ta transmi­towana w Internecie, może dawać wytchnie­nie, może pobudzać do refleksji, ale nie zastąpi życia. I tak kończy się ten Nowy Dekameron: wyjściem Rafała Cielucha z mieszkania na ulicę. Przecież coś tam na nas wciąż czeka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji