Artykuły

Opole. Ruszyły Opolskie Konfrontacje Teatralne / IX „Klasyka Żywa”

Festiwal będzie trwać od 21 do 26 maja 2024 roku. W konkursie zmierzą się spektakle z sześciu teatrów w Gdańsku, Gnieźnie, Sopotu, Krakowa, Warszawy i Olsztyna.

Już dziś rozpoczynają się 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne, będące finałem IX edycji Konkursu „Klasyka Żywa”. Festiwal będzie trwać od 21 do 26 maja 2024 roku. W konkursie zmierzą się spektakle z sześciu teatrów w Gdańsku, Gnieźnie, Sopotu, Krakowa, Warszawy i Olsztyna.

Podczas festiwalu organizowanego przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu publiczność będzie mogła zobaczyć sześć spektakli konkursowych, które są inscenizacjami dawnych, klasycznych dzieł polskiej literatury:


„Wyzwolenie” w reż. Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku,


„Sędziowie” w reż. Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie,


„Gołoledź” w reż. Piotra Kosewskiego z Teatru Niedużego w Sopocie,


„Chłopi” w reż. Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie,


„Przygody Koziołka Matołka” w reż. Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie,


„Miłość czysta u kąpieli morskich” w reż. Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.


Ponadto odbędzie się pokaz spektaklu towarzyszącego pt. „Ziemia obiecana” w reż. Piotra Ratajczaka z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Zaplanowane są także różne wydarzenia dla odwiedzającej teatr publiczności, czyli wieczorek poetycki, warsztaty i wstępy do spektakli, spotkania z twórczyniami i twórcami oraz koncert „Piosenki o ludziach z duszą” Grażyny Łobaszewskiej i Adama Nowaka.


Spektakle konkursowe będą rywalizować m.in. o nagrody za najlepszą reżyserię, scenografię czy muzykę, ale przede wszystkim o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 80 000 zł. Łączna suma wszystkich wyróżnień wynosi 174 000 zł.


O przyznaniu nagród zadecyduje jury IX Konkursu na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej „Klasyka Żywa” w składzie: Dorota Jarząbek-Wasyl (badaczka, wykładowczyni UJ), Ewa Kaim (aktorka, wykładowczyni AST), Karol Samsel (poeta, krytyk, wykładowca UW), Piotr Kruszczyński (reżyser, scenograf, dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu) i Tomasz Man (dramatopisarz, reżyser, wykładowca AST).


Bilety dostępne są na stronie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu: https://teatropole.pl/48-okt-bilety/


Więcej informacji na stronie: klasykazywa.pl


Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych. W ramach Konkursu przyznawane są nie tylko nagrody, ale również refundacje części kosztów przygotowania premier. Szczegóły znajdują się w Regulaminie na stronie klasykazywa.pl oraz instytut-teatralny.pl.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji