Artykuły

Bank Millennium przełamał konwencję sponsoringu

Miesiąc klipów w blokach reklamowych czy cztery przedstawienia Teatru Telewizji rocznie? Bank Millennium wybrał te drugie. Uważa, że ma to sens - pisze Kamil Kosiński w Pulsie Biznesu.

W poniedziałek 8 stycznia 2007 r. Telewizja Polska (TVP) nadała premierowy spektakl "Pastorałka" Leona Schillera w reżyserii Laco Adamika. Było to już dziesiąte widowisko zrealizowane w cyklu Perły Millennium, będącym wspólnym przedsięwzięciem TVP i Banku Millennium.

- Aby uruchomić ten projekt, trzeba było przełamać ukształtowane od lat schematy współpracy między TVP a firmami sponsorującymi programy w telewizji. Sprowadzały się one do tego, że sponsor dawał pieniądze i do niczego się nie wtrącał - mówi Wojciech Kaczorowski, dyrektor departamentu public relations w Banku Millennium.

Nasz target

Negocjacje między bankiem a TVP trwały półtora roku. Rocznie w cyklu miały się pojawiać 3-4 widowiska. Bank zgodził się finansować połowę kosztów każdego programu, ale chciał też mieć wpływ na repertuar. Zależało mu na tym, by były to programy premierowe z kręgu tzw. kultury wysokiej.

- Chodziło nam o to, by nie były to eksperymenty, tylko przedsięwzięcia z głównego nurtu sztuki. Nie było jednak żadnych ograniczeń co do formy i dziedziny artystycznej. To mógł być teatr, balet, ale też koncert rockowy - podkreśla Wojciech Kaczorowski.

Zaczęło się od wyreżyserowanej przez Łukasza Barczyka inscenizacji "Hamleta" Williama Shakespeare'a w kopalni soli w Wieliczce. Program został wyemitowany 29 marca 2004 r. Ostatecznie spektakle teatralne to sześć z dziesięciu dotychczasowych realizacji.

- Od czasu rozpoczęcia współpracy mamy do czynienia już z trzecim prezesem

TVP. Każda taka zmiana powoduje, że telewizja redefiniuje sposób rozumienia misji społecznej. Z perspektywy okazuje się, że Teatr Telewizji jest pod tym względem najbardziej stabilny. Ma stałe pasmo emisji i wierną widownię. I to widownię pokrywającą się z targetem banku, czyli mieszkańców miast w wieku 20-45 lat z zarobkami przynajmniej na poziomie średniej krajowej - tłumaczy Wojciech Kaczorowski.

Nie chodzi o pieniądze

Kaczorowski podkreśla jednak, że całego przedsięwzięcia nie można traktować komercyjnie.

- Od wielu lat jesteśmy mocno związani z działaniami na rzecz promocji kultury. Stały się one integralną częścią naszego programu promocyjnego. Nie sponsorskiego, nie marketingowego, bo to zupełnie inne kategorie. Pereł Millennium w żaden sposób nie przeliczamy na pieniądze, ale wiadomo, że opinia jest bardzo ważna dla takich instytucji jak banki - zapewnia Wojciech Kaczorowski.

Bank nie ingeruje nigdy w reżyserię czy obsadę aktorską, aczkolwiek dostaje takie informacje do wiadomości przed realizacją programu. Po każdym widowisku dostaje też raport na temat oglądalności z rozbiciem na grupy wiekowe. Czasem sam coś proponuje - tak było z emisją koncertu Tony'ego Bennetta - czy dyskutuje założenia scenariusza sztuki z autorem. Przełamał przy tym regułę, w myśl której media raczej nie informują o tym, jaka firma wspomogła finansowo takie czy inne przedsięwzięcie kulturalne. - Współpraca z mediami w tej dziedzinie czasami stanowi jakiś problem. Coraz częściej media są współorganizatorami różnych własnych wydarzeń kulturalnych. Występuje więc zwykła konkurencja. Jeśli tytuł prasowy przyznaje swoją nagrodę, to informacja o innej z tego samego zakresu jakoś się nie przebija - mówi Wojciech Kaczorowski. Na cykl Perły Millennium bank wydaje rocznie kwotę porównywalną z kosztami 3-4-tygodniowej solidnej kampanii reklamowej w telewizji.

***

Perłowy naszyjnik rzucony przez bank przed kulturalną publikę

Czy efektowny cykl spektakli poprawił publicity banku?

"Hamlet"

w reż. Łukasza mk Barczyka

Akcja klasycznego dramatu WilliamaShakespeare'a umieszczona w wielickiej kopalni soli. Prapremiera w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W obsadzie błyszczą gwiazdy: Zbigniew Zapasiewicz, Janusz Gajos, Grażyna Szapołowska.

"Złote Berło Mrożka" - scenariusz i reżyseria Bartosz Szydłowski.

Reżyseria telewizyjna: Krzysztof Buchowicz

Widowisko zrealizowane w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zorganizowane z okazji przyznania nagrody Złotego Berła Stanisławowi Mrożkowi. Wśród wykonawców: Jerzy Nowak, Jerzy Święch, Michał Januszka, Piotr Grabowski, Tomasz Schimscheiner.

Koncert Basi Trzetrzelewskiej i Matt Bianco

Doceniając twórczość polskiej artystki działającej na międzynarodowej scenie muzycznej, Basie Trzetrzelewską zaproszono do programu z cyklu Perły Millennium. Po raz pierwszy w historii Basia wystąpiła wraz z zespołem Matt Bianco na antenie Telewizji Polskiej.

Koncert "Cafe Sułtan" Grzegorza Turnaua

Spektakl muzyczny wykreowany z okazji 1. rocznicy śmierci Jeremiego Przybory i 20. rocznicy śmierci Jerzego Wasowskiego w wykonaniu Grzegorza Turnaua z udziałem Anny Marii Jopek w marcu 2005 roku.

"Król Edyp" w reż. Gustawa Holoubka

Jeden z najważniejszych dramatów w dziejach literatury światowej, tym razem w nowym przekładzie, wystawiony w warszawskim teatrze Ateneum z okazji jubileuszu 75-lecia powstania tej sceny. Wśród aktorów: Piotr Fronczewski, Teresa Budzisz-Krzyżanowska (Jokasta), Jerzy Trela, Jerzy Kamas. Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego.

"Na południe od granicy" w reż. Łukasza Barczyka

Spektakl Teatru Telewizji na podstawie powieści Haruki Murakamiego. Zagrali w niej m.in. Piotr Szczerbic, Ewa Bukowska, Karolina Lutczyn, Monika Pikuła, Waldemar Kruk, Romuald Kłos, Michał Piela oraz Marta Żurek.

"Valpone albo lis" w reż. Grzegorza Warchoła

Najczęściej wystawiana gorzka komedia Jonsona Benjamina (1572-1637), angielskiego poety i dramatopisarza. Udział wzięli m.in. Jerzy Stuhr, Piotr Grabowski, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela, Jan Peszek, Agnieszka Kawiorska.

"Juliusz Cezar" w reż. Jana Englerta

W adaptacji sztuki Shakespeare'a o obsesyjnej żądzy władzy, bohaterowie dramatu maszerują ulicami Warszawy i spiskują w pomieszczeniach biblioteki uniwersyteckiej. Gdy dochodzi do konfrontacji, pojawiają się uzbrojeni wbroń palną funkcjonariusze służb porządkowych...

"Tony Bennett - Duets. An American Classic"

Program zrealizowany za oceanem. Z okazji 80. urodzin Tony'ego Bennettaa. Jego piosenki wykonywali m.in. Bono, Elton John, Barbra Streisand. W widowisku telewizyjnym wzięły też udział tak znamienite gwiazdy kina, jak Bruce Willis, Robert de Niro, John Travolta.

"Pastorałka" w reż. Laco Adamika

Polskie kolędy i pastorałki w formie ludowego teatru jasełkowo-szopkowego. Udział wzięli m.in. Jan Peszek, Danuta Stenka, Edyta Olszówka, Zbigniew Zamachowski, Michał Żebrowski i Magdalena Cielecka. [KA]

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji