Pielgrzymi
Marek Pruchniewski (ur. 1962), z wykształcenia jest ekonomistą. Był sprzedawcą w salonie handlowo-wystawowym i wychowawcą w szkole dla upośledzonych umysłowo dzieci. Obecnie mieszka we wsi Krosinek koło Mosiny i pracuje w miejscowej bibliotece. Widzom Teatru TV znany jest z Historii noża. Inne jego sztuki: Armia i Wesele raz jeszcze (zmieniona wersja Pielgrzymów) wystawiane były w teatrze w Legnicy.
Telewizyjna inscenizacja Macieja Dejczera bliższa jest oryginalnemu tekstowi Pruchniewskiego. Opowiada o grupie Polaków udających się w autokarową pielgrzymkę po słynnych sanktuariach Europy. Oczywiście każdy z uczestników ma inny bagaż doświadczeń. Przywiodły ich odmienne motywacje; najczęściej mają one zresztą niewiele wspólnego z duchowym aspektem peregrynacji. Zdezelowany, nieustannie psujący się autobus oraz urągające przyzwoitości warunki zakwaterowania w kolejno zwiedzanych miastach sprawiają, że rodacy, skazani na siebie podczas wielotygodniowej poniewierki, dają upust wszelkim negatywnym emocjom. Pielgrzymka zmienia się szybko w swoje zaprzeczenie.
— To jest nasza pielgrzymka. Tacy jesteśmy. Podzieleni, skłóceni, słabi. Pilnujący własnych interesów, spraw mniejszych i większych. Wszystko pod sztandarem Boga i prawdy — podsumuje wyjazd Ojciec Jacek. Jeśli któryś z widzów nie odnajdzie w tej grupie swego odzwierciedlenia, to przypuszczalnie się okłamuje.
Atutem widowiska jest wspaniała, wyrazista obsada. Obok coraz słabiej panujących na czeredą parafian duchownych: Cezarego Kosińskiego (Ojciec Jacek) i Szymona Kuśmidra (Ksiądz Jurek), zobaczyć można m.in. Katarzynę Bujakiewicz, Izabelę Dąbrowską, Edytę Jungowską, Aleksandrę Konieczną, Kingę Preis, Ewę Telegę, Krystynę Ulewicz, Halinę Wyrodek. Z mężczyzn: Witolda Dębickiego, Henryka Niebudka, Pawła Nowisza, Zbigniewa Suszyńskiego, Dariusza Toczka, a w roli kierowcy — popularnego artystę kabaretowego Grzegorza Halamę.
Tacy jesteśmy…